29.09.2011 11:32

Ve dvou se to lépe topí, je slogan dvou ostravských Čochtanů z muzikálu Divotvorný hrnec

Legendární muzikál Divotvorný hrnec, oblíbený nejen díky nádherné hudbě a textům, ale zejména díky postavě vodníka Čochtana v někdejším geniálním podání Jana Wericha, bude mít premiéru v Divadle Jiřího Myrona. Na unikátní obsazení sází i Národní divadlo moravskoslezské – v roli vodníka Čochtana vystoupí populární ostravští herci Norbert LichýJiří Sedláček. Pro nositele Ceny Thálie a člena Divadla Petra Bezruče Norberta Lichého je to vůbec první hostování v Národním divadle moravskoslezském, a to rovnou v muzikálu. Na otázku, jak se mu líbí v „národním“ odpovídá: „Moc. Všechno je takové velké. A kamkoli na jevišti strašně daleko. Milí lidi, jen je jich na jevišti někdy více, než u nás v hledišti. Hezký holky, ale ve studni na takové myšlenky moc studená voda. Teď už jenom, abych se já líbil národnímu a dostal všechny noty do hlavy ve správném pořadí.“

Jiří Sedláček je sice v Národním divadle moravskoslezském „doma“, ale zdá se, že se mu činoherní soubor stává malým. Na konci minulé sezóny předvedl své pěvecké a taneční schopnosti v muzikálu Donaha! (Hole dupy), tu současnou zahájil v opeře projektem Hrajeme operu! – Kominíček a nyní, opět muzikál. Zeptali jsme se ho, jestli to znamená, že na činohru zanevřel. „Vůbec ne, jen se realizuji v tom, co mě baví a co mě může obohatit a posunout dál. Přicházejí nabídky a já jsem rád. Mohu se seznamovat se systémem práce ostatních uměleckých složek, a to je hodně zajímavé a inspirující. Takže teď už jen čekám na nabídku z baletu, abych to měl kompletní. Myslím, že jako Bachoryšnikov bych se možná uplatnil. To nic nemění na tom, že činohra je pro mě i nadále srdeční záležitostí.

Pro novou inscenaci se podařilo doslova nadchnout i známého herce a režiséra Lumíra Olšovského. Tento zkušený muzikálový herec, nositel Ceny Thálie a absolvent oboru režie pražské DAMU je režisérem připravovaného muzikálu. Stává se vám, že toužíte hrát v muzikálu, kde je Vám nabídnuta režie, nebo naopak režírovat muzikál, kde máte hrát? „Dvakrát se mi už stalo, že jsem chtěl režírovat muzikál, ve kterém jsem nakonec ‚jenom‘ hrál. To ‚jenom‘ je pochopitelně nadsázka,“ říká Lumír Olšovský. A netoužíte si nyní zahrát Čochtana v Divotvorném hrnci? „Ne, a víte proč? Oba naši Čochtani jsou úplně k zulíbání. Ten výsledek je výborný a úplně chápu, že si rozumí, že jsou to kamarádi, i když jsou každý úplně jiný. Norbert Lichý a Jirka Sedláček naplňují lidské představy o jing a jang a o protikladech, které se přitahují. Jsou to oba neuvěřitelní borci, ale každý úplně jiným způsobem,“ zve na obě premiéry Olšovský.

V Národním divadle moravskoslezském se Divotvorný hrnec bude hrát pod taktovkou Bohumila VaňkátaKarola Kevického, na scéně Davida Baziky, v kostýmech Sylvy Zimuly Hanákové a v choreografii Vladimíra Kloubka. Kromě Norberta Lichého nebo Jiřího Sedláčka (Čochtan) se můžete těšit na Oľgu Bezačinskou, Martinu Šnytovou nebo Ladu Bělaškovou (Káča), Romana Haroka anebo Roberta Jíchu (Woody) a mnoho dalších.

 

Světovou premiéru měl muzikál Finianova duha (v české verzi Divotvorný hrnec) v lednu 1947 na Broadwayi a jen o rok později se uskutečnila jeho premiéra československá. Divotvorný hrnec tak byl v roce 1948 vůbec prvním americkým muzikálem nejen u nás, ale i v celé kontinentální Evropě! „Voskovec s Werichem byli doslova nadšeni hudbou Burtona Lanea i příběhem otouze po domově a štěstí. A tak, když se vraceli z válečného exilu, byli rozhodnuti, že právě toto dílo bude novým titulem jejich obnoveného Divadla V+W,“ říká dramaturg inscenace Patrick Fridrichovský. Velkorysé požehnání k originální autorské úpravě muzikálu dali slavné dvojici V+W libretisté Edgar Harburg a Fred Saidy, kteří byli jejich blízkými přáteli ještě z dob Voskovcova a Werichova válečného pobytu v Americe. ¨

Z původní broadwayské Finianovy duhy se tak stal Divotvorný hrnec, z irských emigrantů se stali jihočeští přistěhovalci a pohádkový skřítek Og se přerodil ve vodníka Čochtana. Vedle Jana Wericha si v československé premiéře zahrála řada slavných osobností, mezi jinými například i Soňa Červená v roli Káči. Role Čochtana byla Jiřím Voskovcem, který inscenaci tehdy režíroval, ušita Janu Werichovi přímo na tělo. Uvidíme, zdali i po výkonech Norberta Lichého a Jiřího Sedláčka zůstane Čochtan spjat pouze s jeho osobou.

Premiéra s Norbertem Lichým 6. října 2011 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona

Premiéra s Jiřím Sedláčkem 8. října 2011 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona

Autor článku: Kateřina Ondřejková

Ve dvou se to lépe topí, je slogan dvou ostravských Čochtanů z muzikálu Divotvorný hrnec