31.07.2018 08:47

Ve Slovenském národním divadle hrozí stávka z důvodu nevyplacení části mzdy

Začátek sezony v Slovenském národním divadle kvůli nespokojenosti části zaměstnanců, kterým na příkaz ředitele Mariána Chudovského nebyly vyplaceny pohyblivé složky měsíční mzdy. Nespokojenci nyní hrozí stávkou, oznámila slovenská média.

„Chodbami SND se šíří dusná atmosféra a panují tam napjaté vztahy," píše list Nový čas na svém webu. Příkaz ředitele k nevyplacení části mzdy je podle deníku jen „špička ledovce, kterému dominují nízké platy a hromadění problémů", a tak „ve vzduchu visí drsná vzpoura, stávka herců a hrozba, že dveře divadla zůstanou s příchodem nové sezony pro diváka zavřené".
Výkonnostní odměny neviděli pracovníci technických složek, tedy například maskérky či zvukaři. „Tito lidé vydělávají 420 či 470 eur čistého (asi 10.800 až 12.000 Kč). Jsou to mladí chlapci, živitelé rodin," citoval list nejmenovaný zdroj z divadla.

Pohár trpělivosti přetekl i dalším. „Je mi líto, že SND jako Olymp slovenského divadla má problémy. Bohužel, když si nedokáže udržet pracovníky, kteří tam fungují jen z lásky k divadlu, a nedokáže je za to adekvátně ocenit, je to smutné," řekla listu herečka Gabriela Dzuríková. „Stojím za nimi, protože bez nich večer nehrajeme. Pokud přistoupíme k radikálnímu řešení, jsem s nimi a věřím, že i moji kolegové," dodala. „Ať lidé vědí, že jako státní zaměstnanci dostáváme tabulkové platy a technika a celý personál okolo nás je nedoceněný. Děláme to z lásky k divadlu a publiku, ale odtud až potud," prohlásila Dzuríková.

„Technickým zaměstnancům na příkaz generálního ředitele nebyly vyplaceny měsíční pohyblivé složky. Jako ředitel činohry SND to považuji za nespravedlivé," řekl Michal Vajdička. Od šéfa divadla Mariána Chudovského dostal prý příslib, že situaci bude řešit.
„S tímto dlouhodobým špatným hospodařením, neefektivním vynakládáním veřejných financí nesouhlasíme a neztotožňujeme se s dalším působením současného vedení SND ve funkcích v další sezoně," prohlásil za odbory v SND František Šenigla.

Situaci nevidí tragicky všichni. „Začne," odpověděl na otázku o nové sezoně herec Alexander Bárta. „Nemohu to komentovat, měsíc jsem v zahraničí," přiznala Božidara Turzonovová. Herečky Zdena Studenková, Kamila Magálová či Táňa Pauhofová na otázky nereagovaly.

Ředitel Chudovský, který je na dovolené, slíbil, že se brzy vyjádří. Nový Čas kontaktoval ministerstvo kultury, které nařídilo audit, ale do uzávěrky se nevyjádřilo.
Techničtí zaměstnanci SND podle televize TA3 nedostali odměny už čtvrt roku, a tak vedení dávají čas do konce srpna. Stávkovat spolu s nimi jsou připraveni i umělci.

Podle serveru Pluska.sk se divadlo zmítá v obrovských finančních problémech. Divadlo pod Chudovského vedením skončilo první pololetí v mínusu skoro 700.000 eur (asi 18 milionů Kč), podobnou ztrátu vykázalo i za loňský rok, přestože příjmy z jednotlivých představení a návštěvnosti rostou. Jen loni tržby SND vzrostly skoro na čtyři miliony eur (vice než 100 milionů Kč), o 830.000 (asi 21 milionů Kč) více než o rok dříve. Přesto je pokladna prázdná, napsal slovenský server.

http://www.snd.sk/

Autor článku: ČTK: msk, hej, foto převzato z: wikipedia