21.11.2019 09:22

Ve Studiu DVA uvedou divadelní adaptaci filmové komedie Dívka na koštěti

V pražském Studiu DVA se dnes uskuteční premiéra divadelní adaptace filmové komedie plné kouzel Dívka na koštěti s názvem Saxana. V režii Šimona Cabana se v titulní roli představí Berenika Kohoutová nebo Vendula Příhodová, Honzu ztvární Václav Jílek. Z původního filmového obsazení se podařilo získat Jana Krause a Petru Černockou.

Saxana je mladá čarodějnice, která se svému řemeslu teprve učí v čarodějnické škole. Když jednoho dne zůstane po škole na 300 let, pomocí Lexikonu kouzel se na 44 hodin přenese do světa lidí, kde její cestu za hledáním babského ucha provází řada zdařilých i nepovedených kouzel, ale především poznávání zcela nového citu - lásky. V inscenaci zazní písně s texty Jana Fischera a Pavla Kopty.

Černocká bude mít repliku svého filmového kostýmu, který v roce 1972 navrhl světově uznávaný scénograf Theodor Pištěk. „Požádala jsem ho prostřednictvím syna Jana o svolení jeho návrh použít a ochotně souhlasil," uvedla autorka kostýmu Simona Rybáková.

Dívka na koštěti je pohádková filmová komedie o mladé čarodějnici Saxaně, kterou v roce 1971 natočil režisér Václav Vorlíček podle námětu a scénáře zpracovaných společně s Hermínou Frankovou a Milošem Macourkem. Film se natáčel v Pardubicích a v Praze. V roce 1972 byl snímek oceněn Cenou filmového diváka na Filmovém festivalu mladých v Trutnově. Za zvláštní filmové efekty architekt Oldřich Bosák získal v roce 1973 na mezinárodním katalánském filmovém festivalu Sitges. Volné pokračování s názvem Saxána a Lexikon kouzel mělo premiéru 15. září 2011.

https://www.studiodva.cz/

Autor článku: ČTK: jir, snm