07.11.2019 11:18

Ve Studiu Ypsilon se uskuteční jedinečný vzpomínkový večer na Jiřího Dienstbiera

PŘÍJEM aneb Příjemný večer
Dienstbierova vězeňská hra se Sládkem,                                                       

Ferdinandem Vaňkem a vůní guláše (na švestkách)

18. listopadu v 19.30, Studio Ypsilon

Ve Studiu Ypsilon se v čase oslav 30. výročí sametové revoluce uskuteční jedinečný vzpomínkový večer na Jiřího Dienstbiera, novináře, disidenta a polistopadového politika a pro širší veřejnost neznámého dramatika.

Nad večerem, jejž iniciovaly a připravily Národní divadlo moravskoslezské, Studio Ypsilon a Rada pro mezinárodní vztahy, převzal záštitu ministr kultury Lubomír Zaorálek.

V programu zazní scénické čtení hry Příjem v nastudování Národního divadla moravskoslezského. Tuto divadelní hru, inspirovanou Audiencí a společným pobytem v místech, kde život odkládá společenskou masku, Jiří Dienstbier věnoval Václavu Havlovi k prvnímu novému roku na svobodě – roku 1984. Národní divadlo moravskoslezské ji uvádí ve znamení oslav třiceti let svobody i jako součást dramaturgicky volně koncipovaného cyklu „vaňkovských“ jednoaktovek představených publiku ve třech různých ostravských divadlech dva dny dříve, 16.11. jako součást Noci divadel 2019.

Večer bude doplněn přídavkem v podobě vzpomínek na Jiřího Dienstbiera, a to nejen jako osobnost tvůrčí, ale i jako vášnivého kuchaře švestkového guláše, jejž budete moci ochutnat.

Příjem

Autor Jiří Dienstbier
Režie Pavel Gejguš
Dramaturgie Adam Gold
Scéna Michal Spratek

Hrají:

Sládek Jiří Sedláček
Vaněk Petr Panzenberger
Náčelník Miroslav Rataj
Bavorák Ondřej Malý
Čimelík Ondřej Malý
Houpačka Jan Lefner
Biftek Jan Lefner

Vstupné 150 Kč. (Zakoupením lístku podpoříte vznik večera, vstupenky koupíte na: www.ypsilonka.cz/program.)

Ve Studiu Ypsilon se uskuteční jedinečný vzpomínkový večer na Jiřího Dienstbiera

Inscenace

14.11.2019

Frankenstein ožije na jevišti Divadla Petra Bezruče

Frankenstein ožije na jevišti ostravského Divadla Petra Bezruče. Umělecký šéf ostravského divadla a režisér Jan Holec pro toto uvedení slavného díla Mary Shelleyové připravil vlastní dramatizaci. V hlavních rolích příběhu o povaze dobra a zla i zodpovědnosti vědy se představí Lukáš Melník a Vojtěch Johaník. Slavnostní premiéra se uskuteční v pátek 15. listopadu. ČTK to dnes řekla mluvčí dovadla Michaela Kubicová.

14.11.2019

Ve Švandově divadle chystají adaptaci slavného románu Na Větrné hůrce

Po úspěchu inscenace Hadry, kosti, kůže, vyprávějící o soužití Jana Wericha s Vladimírem Holanem v jedné vile, připravuje režisér Martin Františák ve Švandově divadle další lákavou novinku. V adaptaci Marie Novákové tu brzy ožije jedno z nejslavnějších děl anglické literatury, román Na Větrné hůrce od Emily Brontë. Premiéra stejnojmenné inscenace se chystá 23. listopadu 2019 ve Velkém sále.

14.11.2019

Liberecký baletní soubor uvede jazzovou taneční komedii Sluha dvou pánů

V historické budově Šaldova divadla uvede liberecký baletní soubor již tento pátek 15. listopadu 2019 svoji první premiéru v sezóně – jazzové taneční divadlo Sluha dvou pánů. Choreografie, režie i zpracování libreta se ujala Alena Pešková, která se nechala inspirovat Goldoniho komedií typů Sluha dvou pánů z roku 1745.