09.03.2006 00:00

Ve Švandově divadle vystupují slovenští a ruští herci

Praha 9. března (ČTK) - Švandovým divadlem v Praze bude znít slovenština a ruština. Začalo tu totiž hostovat slovenské divadlo Astorka Korzo'90, jehož členové představí na velké scéně hru současného autora Pavla Weise nazvanou Přítelkyně. V režii Romana Poláka v ní účinkují Anna Šišková, Marta Sládečková a Vlado Černý. V pátek bude dalším hostem Kazancevovo centrum z Moskvy.

Bratislavští herci uvedou ve studiovém prostoru i černou komedii Silvestra Lavríka Tichý dům. Pozdní večer nabídne ve studiu projekt hereckých improvizací na vymyšlená témata, v němž jsou diváci spolutvůrcem představení. Na začátku se losují témata a herci mají deset minut na přípravu. Přijdou na scénu a zahrají to, na čem se v zákulisí dohodli.

V pátek uvede Astorka ve studiu hru Thomase Bernharda Před penzí, která se v Bratislavě hraje pod názvem Pred odchodom na odpočinok. Jde o sugestivní příběh sourozenců, jejichž vnitřní i vnější svět je víc než kontroverzní. Navenek spořádané sourozenecké trio z lepších kruhů spojuje tajemství, o kterém se nesmí nikdo dozvědět. Na jevišti se v režii Juraje Nvoty objeví Zita Furková, Zuzana Kronerová a Petr Šimun.

Ve stejný den bude velký sál Švandova divadla patřit moskevskému Kazancevovu centru. Jeho členové uvedou frašku Tarelkinova smrt, jejímž autorem byl Alexandr Suchovo-Kobylin.

Tato světoznámá scéna vznikla v roce 1998 jako platforma pro podporu nových dramatických talentů a také coby reakce na špatný stav ruského divadla. Své inscenace současných ruských her a moderní adaptace her klasických s úspěchem představila na festivalech v Evropě i Spojených státech. Tarelkinovu smrt nastudoval zakladatel divadla, dramatik Alexej Kazancev, kterou se po letech vrátil k režii.

Alexandr Suchovo Kobylin (1817 - 1903) je jedním z nejvýznamnějších ruských dramatiků. Bývá označován za Gogolova nástupce. Stejně jako on totiž vytvořil ostrý a živý obraz bezohledného světa, jaký se pod uhlazenou vnější slupkou může ukrývat. Byl znalcem lidské malosti, ale i neuvěřitelné schopnosti úřednické mašinérie rozpoutat kolotoč nesmyslných situací, přesahujících hranice reality a zdravého rozumu.

Tarelkinova smrt je vyvrcholením světoznámé trilogie, do níž patří ještě Svatba Krečinského a Proces. Hraje ji soubor sice mladý, ale už proslulý. Gleb Podgrodinskij, který ztvárnil hlavní roli, je jednou z vůdčích osobností moskevského Malého divadla. V souvislosti s jeho výkonem psaly ruské noviny o talentu, který se rodí jednou za sto let.

Jiří Borovička kar

Autor článku: ČTK