24.06.2006 00:00

Ve Švandově divadle začalo dnes Léto hereckých osobností

Praha 24. června (ČTK) - Studio Dva zahájilo ve Švandově divadle v Praze třetí ročník Léta hereckých osobností, které na této scéně a poprvé i na Vyšehradě potrvá do 14. září. Jako první nabídlo premiéru komedie svého kmenového režiséra Patrika Hartla Klára a Bára s Ivanou Chýlkovou a Evou Holubovou v titulních rolích. V příběhu dvou manželských krizí a jejich nekonvenčního řešení jim byli partnery Mojmír Maděrič a Jan Holík.

"Mou ambicí bylo napsat inteligentní zábavný text, který bude zároveň nemilosrdně obnažovat trpké vztahy mezi dvěma dlouholetými kamarádkami, jež se na okamžik stanou nesmiřitelnými sokyněmi," řekl před premiérou ČTK Hartl, který svůj text označuje za radikální komedii.

Na Vyšehradě bude mít 10. července českou premiéru další novinka studia, tragikomedie Petera Quiltera Na konci duhy. Je příběhem pěvecké legendy světového showbyznysu Judy Garlandové, kterou ztvární Hana Maciuchová. V dalších rolích se představí Miloslav Mejzlík, Tomáš Petřík nebo Petr Bláha. Režie se ujal Jakub Maceček. Inscenace bude v průběhu července, srpna a září uváděna na letních scénách, hradech a zámcích. Den po premiéře se uskuteční její benefiční představení, jehož výtěžek podpoří Akci cihla.

Podle producenta Studia Dva Nichala Hrubého se na jevišti v průběhu přehlídky objeví i starší inscenace, které diváci znají z minulých dvou ročníků - Otevřené manželství, Ženy mezi nebem a zemí a Podzimní sonáta. Představení Madame Melville a Absolvent budou díky titulkovacímu zařízení dostupná i divákům ze zahraničí.

"Účinkují v nich například Karel Roden, Daniela Kolářová, Anna Šišková, Barbora Kodetová, Jana Krausová, Gabriela Vránová, Jaroslav Satoranský a Kryštof Hádek," uvedl. Výjimečnou událostí bude podle něj hostování slovenských divadel. Diváci se mohou těšit na Martina Hubu v monodramatu Kontrabas, komedii Petra Zelenky Odjezdy vlaků, kterou nastudoval v bratislavské Astorce s Annou Šiškovou, jejímž partnerem je Ady Hajdu, a Weissovy Přítelkyně v režii Romana Poláka.

Z jeviště bratislavského Studia L+S se u Švandů objeví vtipná a optimistická výpověď o hledání lásky a sbližování dvou osamělých lidí, jimiž jsou v režii Jakuba Nvoty Kamila Magálová a Marián Geišberg.

Studio Dva se už potřetí zúčastní celodenního divadelního festivalu Pirkenštejnský ptáček. Na nádvoří zámku v Ratajích nad Sázavou uvede 15. července představení Na konci duhy. Informace o přehlídce naleznou zájemci na internetových stránkách www.studiodva.cz nebo www.svandovodivadlo.cz, kde si také mohou objednat vstupenky.

Jiří Borovička kar

Autor článku: ČTK