25.12.2019 21:08

Zemřela herečka Táňa Fischerová

Taťana Fischerová
(6. června 1947 Praha – 25. prosince 2019)

Česká herečka, politička a spisovatelka a moderátorka. V roce 2002 byla zvolena do Poslanecké sněmovny za volební obvod Praha jako nezávislá za stranu Unie svobody-DEU.

Ve věku 72 let dnes zemřela herečka Táňa Fischerová. ČTK to potvrdila ředitelka Českého helsinského výboru Lucie Rybová. Fischerová se vedle herectví řadu let věnovala také charitě a politické činnosti. Působila v nadacích a občanských sdruženích, v letech 2002 až 2006 byla poslankyní a v roce 2013 kandidovala jako nezávislá v prezidentských volbách.

Na filmovém plátně se poprvé objevila pod režijním vedením Vladimíra Čecha v československém dramatu Kohout plaší smrt v roce 1961. Hrála také například ve filmech Hotel pro cizince (1966), Lev s bílou hřívou (1986) nebo Svědek umírajícího času (1989). Po roce 1989 se objevila například v seriálu Konec velkých prázdnin (1994).

Dva roky studovala na JAMU v Brně, pak nastoupila do Činoherního klubu v Praze. O tomto období prohlásila: Činoherní klub a celá ta éra byla pro mě ztraceným divadelním rájem, který se už nikdy nevrátil. Po odchodu v roce 1973  hostovala v různých divadlech, spolupracovala zejména s Janem Kačerem a Evaldem Schormem, točila filmy s Antonínem Mášou, Jaromilem Jirešem, Miloslavem Lutherem a Karlem Kachyňou.

Ve volbách v roce 2002 byla zvolena do Poslanecké sněmovny (volební obvod Praha) jako nezávislá za stranu Unie svobody-DEU. Do sněmovny se dostala zásluhou velkého počtu preferenčních hlasů. Byla členkou Petičního výboru a Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Ve sněmovně setrvala do voleb v roce 2006.

V červenci 2012 vyslyšela výzvy svých blízkých a rozhodla se kandidovat na prezidentku. Sbírání podpisů hodlala nechat na svých příznivcích, do kampaně nechce investovat. Nakonec se jí podařilo získat víc než 72 000 podpisů a byla zaregistrována jako oficiální kandidátka na post prezidenta České republiky. V prezidentských volbách pak získala 3,23 % hlasů a nepostoupila do 2. kola. Koncem března 2013 se stala předsedkyní Českého helsinského výboru a nahradila tak Annu Šabatovou, která v čele výboru působila pět let.

Společně s Martou Kubišovou a Janem Kačerem řadu let moderovala televizní adventní koncerty, které získávají nemalé prostředky na charitativní činnost.

Poslední rozloučení se uskuteční 8. ledna od 11:00 ve velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze.

Autor článku: Převzato z: https://www.divadelni-noviny.cz/