07.11.2005 00:00

Ve věku 79 let zemřel dirigent Gregor, janáčkovský specialista

PRAHA 7. listopadu (ČTK) - Ve věku 79 let zemřel 4. listopadu operní dirigent Bohumil Gregor. Pražské Národní divadlo oznámilo, že poslední rozloučení s významným českým umělcem se uskuteční v pátek 11. listopadu dopoledne ve foyeru jeho historické budovy. Gregor byl zejména uznávaným specialistou na operní dílo Leoše Janáčka, a to i v zahraničí, kde se zasloužil o jeho šíření.

Bohumil GregorV Národním divadle, v němž byl řadu let v angažmá a kam se pravidelně vracel, se podílel na více než sedmdesáti převážně operních, ale i baletních inscenacích. Z posledních to byly Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky a Dvořákova opera Čert a Káča. Vystupoval rovněž koncertně s Českou filharmonií a dalšími předními orchestry a jeho umění je zaznamenáno na řadě gramofonových desek.

Počátky Gregorovy umělecké kariéry jsou spjaty se souborem Opery 5. května (někdejším Novým německým divadlem a nyní Státní operou), kde působil od roku 1945 nejprve jako kontrabasista a později jako dirigent opery. Po sloučení souboru s Národním divadlem se stal korepetitorem a později jeho dirigentem. Následovala angažmá v Brně, v Armádní opeře v Praze a v ostravském divadle, kde zastával místo šéfa opery. Určitou dobu byl rovněž hudebním ředitelem Státní opery Praha.

Janáčkovy opery i díla dalších českých skladatelů nastudoval a dirigoval Gregor také na světových operních scénách. Ve druhé polovině 60. let působil ve Stockholmu, na přelomu 60. a 70. let v Hamburku a San Francisku, v letech 1972 až 1989 v Amsterodamu; dále hostoval mimo jiné ve Washingtonu, v Západním Berlíně, Kolíně nad Rýnem, Curychu a Ženevě.

Jen v Národním divadle dirigoval pět inscenací Její pastorkyně, pětkrát Příhody lišky Bystroušky, třikrát Výlety páně Broučkovy a dále tři inscenace oper Z mrtvého domu, Káťa Kabanová a Věc Makropulos.

Bohumil Gregor se narodil 14. července 1926 v Praze, v dirigování byl žákem Pavla Dědečka a Aloise Klímy.

Petr Veber rot

Autor článku: ČTK