29.02.2012 21:03

Ve věku 83 let zemřel hudební skladatel Miloš Vacek

V Praze dnes ve věku 83 let zemřel hudební skladatel, dirigent, varhaník a sbormistr Miloš Vacek. ČTK to sdělila jeho nevlastní dcera Naďa Dvorská. Vacek napsal řadu děl v oboru vážné hudby, jeho melodie ale doprovodily i desítky filmů a kreslených seriálů, mimo jiné snímky Král Šumavy, Procesí k panence a Atentát a dětské seriály o Krtečkovi, O kocouru Mikešovi a O chytré kmotře lišce.

"Miloš Vacek byl autorem, který vedle dramatického smyslu a talentu pro emocionalitou dýchající námět přinášel hudbu úsměvnou, optimistickou a těšící se ze života. Dovedl objevit kouzlo všedních chvil i velikost prostých citů a vyjádřit je melodickou hřejivostí v napojení na nejlepší tradice české národní hudby," napsal o Vackově tvorbě muzikolog Bohuslav Vítek.

Vacek složil i hudbu pro filmy Práče nebo Dobrodružství na Zlaté zátoce, byl autorem znělky Československého filmového týdeníku a Závodu míru. Psal hudbu ke spartakiádním skladbám, scénickou hudbu pro divadla a balety, mimo jiné Vítr ve vlasech a Milá sedmi loupežníků. Složil také opery Jan Želivský, Romance pro křídlovkuKocour Mikeš a muzikály Noc je můj denVítr z Alabamy. Vackův muzikál Císařovy nové šaty, který napsal na motivy pohádky Hanse Christiana Andersena, uvede v příštím roce ve světové premiéře berlínská Komická opera, uvedla Dvorská.

Vacek komponoval i skladby vokální, melodramy, orchestrální, komorní a vokálně symfonické. Na některých z nich spolupracoval se svou ženou, libretistkou Naďou Mauerovou. Je autorem autobiografické knihy Má životní Capriccia.

Autor článku: ČTK: dvd, mal

Ve věku 83 let zemřel hudební skladatel Miloš Vacek