11.09.2007 00:00

Ve věku 85 let zemřel operní pěvec Josef Heriban

Praha 11. září (ČTK) - Ve věku 85 let v sobotu náhle zemřel bývalý dlouholetý sólista opery Národního divadla (ND) v Praze, barytonista Josef Heriban. ČTK to oznámil mluvčí opery ND Daniel Jäger.

Heriban se narodil 23. července 1922 v Trnavě. Profesionální dráhu zahájil jako dvacetiletý ve sboru Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde rovněž studoval na hudební akademii i soukromě u pedagogů sólového zpěvu.

Do Prahy Heriban přišel v roce 1946, kdy začal působit jako sólista v opeře Divadla 5. května. O dva roky později byl soubor sloučen s ND.

Heribana proslavilo účinkování v titulní roli Čajkovského Evžena Oněgina, vystupoval i v rolích Figara v Rossiniho Lazebníku sevillském, Sharplesse v Pucciniho Madame Butterfly, Escamilla v Bizetově Carmen či Jaga v Othellovi. "Ve všech těchto rolích uplatňoval vřelost a barevnou škálu svého kultivovaného hlasu," uvedl Jäger.

Heriban byl podle Jägera rovněž vynikajícím představitelem menších rolí, ve kterých vždy uplatňoval svou výrazovou přesvědčivost. V ND aktivně působil až do roku 1990.

Poslední rozloučení se zesnulým Heribanem se uskuteční v pátek ve foyer historické budovy ND v Praze.

jnd rot

Autor článku: ČTK