05.09.2019 13:27

Ve věku 88 let zemřel člen Divadla Járy Cimrmana Jaroslav Weigel

Ve věku 88 let dnes v Praze zemřel po delší nemoci malíř, grafik a dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana Jaroslav Weigel. 

Jaroslav Weigel
(2.1.1931 - 5.9.2019)

Původní profesí učitel výtvarné výchovy Weigel byl nejznámější díky svému účinkování na jevišti Divadla Járy Cimrmana, do jehož souboru patřil od začátku 70. let. Kromě toho ale stál umělec s asketickou tváří a mohutným knírem také za výtvarnou podobou jeho divadelních programů, plakátů, obalů dlouhohrajících desek a dalších nosičů, z jeho návrhů inspirovaných secesí vycházejí i webové stránky DJC. Vytvářel rovněž výpravu a kostýmy divadla.

V domovském divadle dostával Weigel, který se označoval za hereckého samouka, díky své vizáži nejčastěji role „potentátů". Byl například plukovníkem Colonelem ve hře Cimrman v říši hudby, zapomnětlivým dědem Vševědem v Dlouhém, Širokém a Krátkozrakém, roztržitým školním inspektorem ve Vyšetřování třídní knihy nebo zavražděným a zase obživlým továrníkem Bierhanzelem ve Vraždě v salonním coupé. Ale také sedlákem Hlavsou, který „vidí jen výjevy", ve Vizionáři.

Rodák z Rychnova nad Kněžnou maturoval na gymnáziu v Mladé Boleslavi, začátkem 50. let pak absolvoval kombinaci výtvarná výchova-historie na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy (tehdy Vysoká škola pedagogická). Podobně jako jeho kolegové z divadla Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak nebo Miloň Čepelka byl tedy nejprve učitelem, než se začal věnovat umělecké dráze, ke které bylo DJC doplňkem.

Žák Cyrila Boudy působil jako výtvarný redaktor v různých časopisech, mezi jinými v Mladém světě (jeho redaktorem byl v 60. letech také Smoljak). Stál tak za známými ilustracemi a kresleným humorem legendárního týdeníku. Během působení v Mladém světě se Weigel podílel na začátku 70. let i na vzniku jednoho z nejslavnějších českých komiksů. Byl totiž scenáristou Lipse Tulliana, kterého nakreslil Kája Saudek a za který byl před třemi roky Weigel uveden do Síně slávy českého komiksu.

Podobně jako jiní herci z Divadla Járy Cimrmana získal Jaroslav Weigel také drobné role před kamerou, zejména v dílech spojených se jmény Smoljak-Svěrák. Jeho výrazná tvář a typická dikce se objevily ve filmech Jáchyme, hoď ho do stroje! (1973), Marečku, podejte mi pero! (1976), Vrchní, prchni! (1981), Jára Cimrman ležící, spící (1983) nebo Vratné lahve (2007).

Autor článku: ČTK