17.07.2021 10:11

Ve Žďáru nad Sázavou začal devátý ročník festivalu KoresponDance

Ve Žďáru nad Sázavou začal devátý ročník festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. Odehrává se v soukromých zahradách rodiny Kinských, které jsou běžně veřejnosti uzavřené. Po ukázce z mezinárodního projektu ŽďárUrban, který spojuje barokní hudbu s urban dance, začal hlavní program. Festival potrvá do 18. července.

Ze Španělska přijel akrobatický duet Gracie May Marshallová a Cristian Fierro s představením Fling, z Rakouska performer Benjamin Richter z představením TAKTiL. Součástí dnešního programu je také vystoupení Hyperspace australského tanečníka Jamese Batchelora. Hyperspace bylo v roce 2019 zařazeno mezi nejlepší taneční představení v Evropě.

Kvůli koronaviru pořadatelé program rozdělili na několik samostatných bloků, na které prodávají vstupenky zvlášť. Lépe se tak kontroluje kapacita. „Dnešní kapacita byla vyprodána, ale stejná představení mohou diváci vidět ještě zítra (v sobotu) odpoledne. Večer pak bude program pokračovat druhým uzavřeným blokem, který zahrnuje první reprízy na KoresponDance Praha premiérovaného představení britského Etta Ermini Dance Theatre Oqda, pohybové zpracování magického příběhu Alenky v říši divů představí Dánka Tilde Knudsen a druhou during performance v letošním programu Ferst Dadler je venku uvede uskupení Ferst Dadler," řekla mluvčí festivalu Michaela Kessler.

S festivalem se mohli lidé ve Žďáru nad Sázavou letmo potkávat už od středy. Kvůli KoresponDance in the City je náhodně překvapovali v ulicích choreografové, tanečníci a novocirkusoví a vizuální umělci. Pro svoje vystoupení si vybrali barokní most u zámku. „Nebo se vydali do centra města, byli ve výtahu jednoho z obchodů. Otevřel se výtah plný pěti performerů, kteří tam něco tvořili, situace to byly vtipné a dobré," řekla Kessler.

Pražská část festivalu se konala 24. června. Festival pořádá nezisková organizace Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA.

https://www.korespondance.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, sd

Ve Žďáru nad Sázavou začal devátý ročník festivalu KoresponDance

Festivaly

28.06.2022

Festival Letní Letná vydává podcast o novém cirkusu

Již 19 let je hlavním cílem festivalu Letní Letná rozvíjet nový cirkus a předávat divákům kouzlo tohoto žánru. A proto organizátoři festivalu přicházejí s Letní Letná podcastem, který ve svých epizodách představí akrobaty, producenty a různé členy týmu festivalu i jiných českých projektů, které spojuje láska k novému cirkusu.

27.06.2022

Festival NODO a dalších 6 představení

Šesté bienále mezinárodního festivalu NODO v sobotu zahájilo drásavou operou o bezdomovectví. Skladatel Salvatore Sciarrino je mistrem silných poetických zkratek v ději i hudbě. Polský inscenační tým v čele s mezzosopranistkou Annou Radziejewskou nadchnul diváky širokoúhlou minimalistickou podívanou. Divadelní soubor JEDL s členy Ostravské bandy, hudbou Matouše Hejla na libreto Lucie Trmíkové uvedl včera Operu Ibsen / Přízraky, vysoce aktuální dílo o pokrytectví, přetvářce, naší neschopnosti říkat pravdu, zejména těm nejbližším.

27.06.2022

V Chráněném bydlení Fara v obci Slapy se uskuteční jedenáctý ročník festivalu Cihlafest

Již tradiční festival nedaleko Slapské přehrady se letos uskuteční už po jedenácté v Chráněném bydlení Fara v obci Slapy. Rozlehlá farní zahrada se na jeden den promění v místo pro pobavení a setkání milovníků divadla a muziky. Na dvou scénách se 6. srpna představí kapely nejrůznějších žánrů, divadla, žongléři, artisté.