07.04.2004 00:00

Ve Zlíně režíruje hru Všichni moji synové Jiří Fréhar

Ve zlínském Městském divadle se uskuteční první sobotu po Velikonocích premiéra inscenace Všichni moji synové. Žijící klasik - autor Arthur Miller - hru napsal po válce v roce 1947 a v těchto dnech inscenaci dokončuje ve zlínském Městském divadle hostující režisér Jiří Fréhar.

V Evropě byly sice donedávna spíše uváděny Millerovy hry Smrt obchodního cestujícího, Pohled z mostu a Čarodějky ze Salemu, ale současná situace ve světě (válka v Íráku a nárůst terorismu) učinila téma hry velice aktuálním a tak se hra s velkým úspěchem vrací na světová jeviště.

„Otázky svědomí a morálky jsou trvalé. V Americe je mýtus rodiny velice silný. V této hře je kvalita lásky synovské a rodičovské zkoumána v souvislosti s postupně se vynořujícím zločinem otce. Spáchal ho v minulosti v dobrém úmyslu zajistit rodinu a své děti, přijmout zodpovědnost za své činy, nebo raději pádnými důvody se této zodpovědnosti před sebou i okolím rázně zbavit? – to je další aktuální téma. Nechybí ani láska zamilovaných, byť poznamenaná osudy lidí, prošlých druhou světovou válkou. Pracujeme se vzrušujícím příběhem, jednotným dějem a silnými vztahy postav. Je to zodpovědná práce, chceme být na úrovni kvality hry, srozumitelné všem vrstvám diváků, jak si to přeje sám autor. Počáteční pohodová idyla, humor, lehká konverzace nenápadně přecházejí do dramatu s tím, jak se vyjevují nezměnitelná fakta a činy z minulosti. Hra má pevnou stavbu, poučenou na hrách tehdy Millerem obdivovaného Henrika Ibsena. V závěru dostává rozměr antické tragédie. Po výtvarné stránce (Eva Brodská) se pokusíme o´avantgardu´- plně respektujeme vidění autora. Přiznám se, že už dlouho jsem nepracoval se scénou, kde je vše, jak má být, a přitom je v ní skrytý metaforický význam“, říká režisér Jiří Fréhar.

Do ústřední role podnikatele Joea Kellera obsadil režisérRadoslava Šopíka, jeho syna Kryštofa hraje Tomáš Stolařík, manželku Kate Jana Tomečková. Dále hrají Gustav Řezníček, Petra Hřebíčková, Romana Julinová, Milan Hloušek, Václav Vodička a Tereza Matasyo. Dramaturgem je Vladimír Fekar.

Premiéra se uskuteční v sobotu 17. dubna v 19 hodin ve Velkém sále.

travnickova@divadlo.zlin.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti