27.03.2007 00:00

Ve Zlíně slavili Světový den divadla v ulicích

Divadelní procesí v ulicích města Zlína připravilo u příležitosti Světového dne divadla Městské divadlo Zlín. Procesí začalo v úterý 27. března v 15 hodin před budovou divadla, pokračovalo k Malé scéně Zlín, kde se k hercům MDZ přidali další divadelní kolegové z regionu. Po třídě Tomáše Bati zamířilo pak procesí zpět. Z balkonu Městského divadla pak ředitel divadla Antonín Sobek seslal hercům text Poselství, jehož autorem je pro letošní světový den divadla Jeho Výsost šejch Dr. Sultan Bin Mohammed Al Qasimi, člen Nejvyšší rady Spojených arabských emirátů a vládce Šardžáhu.

List pak přečetl na Náměstí míru herec Dušan Sitek a kostýmovaní herci pak předávali lidem text poselství v obálkách jako dar.

"Chceme tímto setkáním divadelníků a neokázalým komorním happeningem upozornit na to, že divadlo je i v tomto regionu živé, že je součástí našeho kulturního a společenského života, že neustrnulo a je věcí nekamennou. Procesím se hlásíme k tomu, o čem jsme bytostně přesvědčeni, že divadlo má pro společnost své nezastupitelné místo a funkci," řekli o akci současný umělecký šéf Dodo Gombár a dramaturg Vladimír Fekar.

Mezi hlavními průvodci byla také Wolandova suita z představení Mistr a Markétka, které mohou návštěvníci divadla zhlédnout naposledy 5. dubna v 19 hodin ve Velkém sále.

"Samotným a základním smyslem je však setkání divadelníků v den, kdy slaví svůj svátek. Kdysi bývaly svátky bláznů ve středověku. Proč by se právě Světový den divadla nemohl stát příležitostí ke spontánnímu oživování atmosféry ve městech," dodávají Dodo Gombár a Vladimír Fekar.

fekar@divadlo.zlin.cz

Autor článku: Informace z divadel