12.04.2022 12:47

Velkolepé představení Cesty Cirku La Putyka nabídne v nové verzi téměř 60 účinkujících

Soubor Cirk La Putyka uvede od 23. dubna v šapitó Azyl78 na holešovickém Výstavišti novou verzi svého největšího a nejnáročnějšího představení Cesty. Vedle výpravných scén z historie tradiční cirkusové rodiny Kludských, minulosti a současnosti souboru a jeho aktivit v době koronaviru bude představení v režii Rosti Nováka ml. reflektovat nové směry, kterými se v současnosti začal Cirk La Putyka i kvůli válce na Ukrajině ubírat.

Diváci se budou moci opět těšit na vrcholný nový cirkus plný akrobacie, žonglování, tance a náročných čísel s velkolepou scénou a živou hudbou. Tentokrát uvidí díky účasti šestnácti studentů Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění téměř šedesát herců, akrobatů, tanečníků a hudebníků - nově také například kompletní dvojici Duo Stauberti s akrobacií na perské tyči, jedny z nejlepších světových cyrwheelerů na světě Charlieho Wheelera a Oleho Lehmkuhla nebo finského artistu Teemu Sköna. Představení Cesty, které bylo loni v září beznadějně vyprodáno, bude Cirk La Putyka uvádět v šapitó Azyl78 do 14. května 2022.

Představení Cesty začalo vznikat jako oslava desátého výročí našeho souboru. Kvůli koronaviru se jeho několikrát odložená premiéra v září loňského roku stala pro nás i diváky návratem ke společně sdílenému živému zážitku. Za těch šest měsíců od posledního vyprodaného představení se však udála řada věcí - především válka na Ukrajině,“ říká Rosťa Novák ml.

Oproti původní zářijové verzi dojde k výměně některých účinkujících. Navíc své umění ukáže dvacet studentů Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění, které soubor Cirk La Putyka dokázal bezprostředně po začátku války na Ukrajině dostat do Prahy do bezpečí. „Vzhledem k tomu, že máme docela dost času na zkoušení, snažíme se pracovat i na hotových scénách z loňského roku. Naše mladá krev - Young Bloods - má nové zkušenosti, které se ve výsledné podobě určitě projeví. Studenti z Ukrajiny se stali nedílnou součástí našich životů. Jdeme nyní po společné cestě, která nevíme, kam vede. Ale jdeme po ní spolu a snažíme se žít svobodně a v bezpečí spojeni cirkusovým uměním,“ vysvětluje Rosťa Novák ml. Na vzniku představení se tak nyní podílí včetně produkčních a techniků tým téměř 80 lidí.

Jsme fascinováni cirkusovým uměním. Uměním, které je plné opravdovosti, svobody, risku, poezie, smíchu, slz, potu, bolesti a souhry. Které je plné respektu a důvěry a je tu s námi několik století. Cirkus je umění, které nás uhranulo a přivedlo nás k projektu Cesty. Jsme fascinováni tímto těžkým řemeslem i specifickou divadelní poezií cirkusové manéže,“ uvedl Rosťa Novák ml. při vzniku představení.

V Cestách projdou diváci společně s umělci čtyři cesty, které jsou důležité pro soubor, jeho tvůrce, akrobaty, tanečníky, herce, scénografa, kostýmního výtvarníka, technickou složku i produkci. „Cesty, po kterých jsme šli, po kterých bychom chtěli jít a na kterých hlavně chceme být s vámi,” říká Novák. První z cest je inspirovaná největším evropským Cirkusem Kludský, jeho stanem se třemi manéžemi pro deset tisíc lidí, největšími cirkusovými čísly a drezúrami. „Láskou k řemeslu. K poezii cirkusu a cirkusové manéži. K neuvěřitelným příběhům a skutečnostem. K opravdové cirkusové magii,” doplňuje Novák. Druhá cesta trvá již třináct let. Kráčí po ní přímo soubor Cirk La Putyka a je o osobnostech, které jej tvoří. Je o multifunkčnosti a opravdovosti. Třetí cesta je ta, která se dotkla všech v posledním roce. „Opustili jsme divadla a hledali cesty k divákům. Kde všude jsme se setkali s cirkusem, tancem, divadlem? Kde všude se podařilo držet kulturu při životě? Toho diváci byli a jsou součástí,” líčí Novák. Poslední inspirační cestou je pak přímo den, kdy návštěvníci usednou v šapitó Azyl78 a kdy je celá cirkusová rodina bude moci přivítat.

Na Cesty v šapitó Azyl78 naváže od 7. června 2022 premiéra hudebně-taneční divadelní adaptace Knihy džunglí Divadla bratří Formanů, České filharmonie a souboru DEKKADANCERS v režii Matěje Formana s hudbou skladatele Marka Ivanoviće.

Více informací najdete na www.laputyka.cz nebo www.jatka78.cz.

Autor článku: Jiří Sedlák