09.11.2020 15:01

Venuše ve Švehlovce připravila online verzi festivalu Případ pro sociálku

Případ pro sociálku vol 6, distanční edice
11.– 13. 11. 2020

Žižkovská scéna Venuše ve Švehlovce uvádí šestý ročník festivalu sociálního umění, v online podobě. Premiéra, hledání nových forem, Zvíře jménem benefiční koncert.

„Rozhodli jsme se překážku současných opatření pojmout jako výzvu a přinést divákům možnost zúčastnit se festivalu alespoň ve virtuálním prostoru. Oslovené soubory teď objevují nové formáty pro umělecké vyjádření, tak vznikla kakofonická video-esej souboru žen se zkušeností s bezdomovectvím CO ČUMIŠ a podcastová verze inscenace Oizoizoi kolektivu Nun a Ví. Festival završí přímý přenos benefičního koncertu oceňovaného hudebního tělesa Zvíře jménem podzim,“ představuje program dramaturgyně festivalu Barbora Šupová.

Skutečné divadlo, skutečná pomoc

Letošní ročník přehlídky nikla na jaře s cílem podpory sociálních podniků a lidí v nouzi, zajišťuje obědy seniorům a samoživitelkám. „Nadchla nás jejich konkrétní pomoc a příběhy jednotlivých lidí. Podařilo se nám naplánovat benefiční koncert pro jednoho z jejich dlouhodobých klientů. Mnohočlenná „superskupina“ Zvíře jménem podzim a Venuše ve Švehlovce věnují výtěžek z koncertu panu Janovi z Prahy, který potřebuje 15 tisíc na nový invalidní vozík pro svého syna. Pokud vybereme více, peníze poputují na podporu dalších obědů zdarma,“ vysvětluje Šupová. Diváci budou moci přispět přes platformu donio.cz, odkaz bude umístěn na FB.

Propojování a kde ho najít

Program festivalu přinese i plánovanou premiéru divadelního souboru CO ČUMÍŠ, ovšem v upravené podobě. Jak tato změna plánu probíhala, přibližuje režisérka Zuzana Burianová:

Pravidla nouzového režimu nás paradoxně inspirovala a „donutila“ být flexibilní. Jevištní tvar založený na intimnějším kontaktu s diváky, budeme realizovat, až to bude možné. Natočily jsme ale pro festival kakofonní video mix, tak trochu klip ze života lidí, co vydělávají peníze, aniž by ípad pro sociálku akcentuje propojení umělecké činnosti a konkrétní pomoci v sociální oblasti. Tradiční spolupráci s neziskovkou Jako doma, která pomáhá ženám v nouzi, letos divadlo Venuše ve Švehlovce rozšířilo i o další sociální organizaci. Platforma Breakfaststory vzmuseli pracovat. Obraz kombinujeme s autorskými výpověďmi našich (ne)hereček o špatně placené práci, která je ale pro společnost nepostradatelná.“

Premiéru i další obsah festivalu diváci naleznou na facebookovém profilu Venuše ve Švehlovce: https://www.facebook.com/VenuseveSvehlovce

11.11. 20. 00 Co čumíš 3 A jestli neumřela, pracuje tam dodnes – premiéra video eseje
12. 11. 20.00 Ňun & Ví: Oizoioi  podcast
13. 11. 20. 00 Benefiční koncert Zvíře jménem podzim
– přímý přenos

http://www.venuse-ve-svehlovce.cz/ 


11. 11. Co čumíš 3 A jestli neumřela, pracuje tam dodnes.
Kakofonní video esej.

Videomix z připravované inscenace kolektivu CO ČUMIŠ, v němž tvoří a účinkují ženy se zkušeností s bezdomovectvím (a špatně placenou prací). Klip na kakofonní hudbu, kterou vytvořila (ne)herečka Jiřina Cilcová.

Přijměte pozvání na večírek, kde všechno teče proudem. Je libo chobotnicový koktejl nebo kostku cukru? Nebo dvě nebo tři nebo plnou kabelku? Kdo má peníze, ten makat nemusí. A kdo je chce, tak by si měl rychle najít práci.

Třetí inscenace CO ČUMIŠ měla být původně o Růžence, která je nucena dělat 48 hodinové směny – jenže – přišla o nohu a my o hlavní herečku – změna – bude to inscenace o pečovatelkách, které mají dojem, že jejich práce nikdy nekončí – jenže – pečovatelky pečují a nemůžou zkoušet – změna – pracuji pro to, abych žil vs. žiji proto, abych pracoval – jenže – přišel zákaz divadelních produkcí – změna – vznikl film o lidech, co z práce nemusí odcházet, protože žádnou nemají nebo žádnou nepotřebují, o lidech, kteří pracují, ale nevydělávají peníze, a taky o lidech, kteří nepracují a přesto peníze vydělávají.

námět: Barbora Šupová, Zuzana Burianová
vystupují: Jiřina Cilcová, Lada Hajdíková, Jana Horská, Petra Mošovská, Ivana Trousílková, Zuzana Burianová, Radka Josková, Barbora Mitošinková, Barbora Šupová
výprava: Radka Josková
hudba: DJ Jínka
kamera, střih a postprodukce: Alena Julie Novotná
režie: Zuzana Burianová


12. 11. Ňun & Ví: Oizoioi
dokumentární podcast stejnojmenné autorské inscenace

Mají asijské rysy, ale české pasy, aneb když se dvě kultury sváří v jednom těle.
Oizoioi (dříve A odkud jste doopravdy?) je humorná, dokumentární divadelní hra o tom, jak se vnímají dvě příslušnice druhé generace vietnamských imigrantů v České republice, Hong Nhung Dang(ová) a Huyen Vi Tran(ová).

Děti vietnamských imigrantů se na rozdíl od svých rodičů zpravidla považují za Čechy. Narodily se tady, mluví výborně česky a znají české tradice a hodnoty. Přesto jim v žilách proudí vietnamská krev, mají zjevné asijské rysy a většina jejich příbuzných často stále žije ve Vietnamu. Právě toto vnímání sebe sama „někde mezi“ dvěma odlišnými kulturami bylo prvním impulsem, který autorky inspiroval k tvorbě představení.

Námět, režie, dramaturgie: Ňun a Ví
Zvuk, hudba: Viah (Huyen Vi Tranová)
Videoprojekce: Martin Novák
Světelný design: Tasya Nafigina
Scénografie: Roman Balšán a Veronika Hurtová
Pohybová spolupráce: Eva Urbanová
Účinkují: Nhung Dang(ová) a Huyen Vi Tran(ová)


13. 11. Benefiční koncert Zvíře jménem podzim

Venuše ve Švehlovce a Zvíře jménem Podzim shání nový vozík pro Davida

Zvíře jménem Podzim … ti ukousne hlavu je mnohočlenná „superskupina“, kterou dal dohromady ze svých přátel – hudebníků písničkář Jakub König, známý jako Kittchen. Jméno projektu si spolu s ilustrací situace poznamenal při jedné procházce pražskou Stromovkou, kde ho přepadla „nečekaná úzkost, se kterou si vůbec nevěděl rady“. Svoje pochybnosti, pocity i přání začal formulovat s pomocí elektronického producenta Aid Kida, cellistky Terezie Kovalové, zpěvačky a klavíristky Marie Kieslowski a dalších zkušených muzikantů.
V červnu 2020 si pak členové převzali dvě Ceny Anděl za rok 2019 - v kategorii Objev roku a Alternativa & elektronika.
Ve spolupráci s platformou Breakfaststory věnujeme výtěžek z koncertu panu Janovi z Prahy. Pan Jan je jedním ze seniorů, jemuž už několikátý měsíc vozí Breakfaststory bezplatné obědy z benefiční kampaně Potěš obědem. Jeho žena trpí roztroušenou sklerózou, pan Jan si prošel třemi mrtvicemi a jejich syn David je mentálně i fyzicky hendikepovaný. David potřebuje nový vozík, protože ten co má, je již 20 let starý a rozbitý. Nový vozík by usnadnil manipulaci. Pan Jan je již domluvený s pojišťovnou, ale i tak rodině chybí doplatek ve výši 15tisíc korun, který je v současné situaci velkou částkou. Přebytek příspěvků bude věnován na bezplatné obědy seniorům a samoživitelkám/samoživitelům.

Autor článku: Alena Julie Novotná

Venuše ve Švehlovce připravila online verzi festivalu Případ pro sociálku

Festivaly

28.06.2022

Festival Letní Letná vydává podcast o novém cirkusu

Již 19 let je hlavním cílem festivalu Letní Letná rozvíjet nový cirkus a předávat divákům kouzlo tohoto žánru. A proto organizátoři festivalu přicházejí s Letní Letná podcastem, který ve svých epizodách představí akrobaty, producenty a různé členy týmu festivalu i jiných českých projektů, které spojuje láska k novému cirkusu.

27.06.2022

Festival NODO a dalších 6 představení

Šesté bienále mezinárodního festivalu NODO v sobotu zahájilo drásavou operou o bezdomovectví. Skladatel Salvatore Sciarrino je mistrem silných poetických zkratek v ději i hudbě. Polský inscenační tým v čele s mezzosopranistkou Annou Radziejewskou nadchnul diváky širokoúhlou minimalistickou podívanou. Divadelní soubor JEDL s členy Ostravské bandy, hudbou Matouše Hejla na libreto Lucie Trmíkové uvedl včera Operu Ibsen / Přízraky, vysoce aktuální dílo o pokrytectví, přetvářce, naší neschopnosti říkat pravdu, zejména těm nejbližším.

27.06.2022

V Chráněném bydlení Fara v obci Slapy se uskuteční jedenáctý ročník festivalu Cihlafest

Již tradiční festival nedaleko Slapské přehrady se letos uskuteční už po jedenácté v Chráněném bydlení Fara v obci Slapy. Rozlehlá farní zahrada se na jeden den promění v místo pro pobavení a setkání milovníků divadla a muziky. Na dvou scénách se 6. srpna představí kapely nejrůznějších žánrů, divadla, žongléři, artisté.