02.10.2020 14:16

Venuše ve Švehlovce uspořádá divadelní festival s queer tematikou

Queer divadlo na pražském Žižkově 11. – 14.10.2020

Venuše ve Švehlovce představuje pilotní ročník nového divadelního festivalu zaměřeného na LGBTQI+ tématiku. Jedná se o první přehlídku divadelního umění s přívlastkem queer v České republice! Kulturní sluj Venuše ve Švehlovce naplňuje diváckou poptávku a snoubí společenskou angažovanost s vysokými uměleckými nároky. Událost trvá od 11. do 14. října.

Diváci mohou navštívit večírek prokletých básníků a milenců Paula Verlaina a Arthura Rimbauda, odhalit dramatické tajemství jednoho zdánlivě obyčejného vztahu nebo si vyslechnout evangelium „teplého“ Ježíše.

Festival nese provokativní název WILD! jako výraz nespoutaného uměleckého výrazu, kterým queer umělecká komunita obohacuje kulturní svět. Zároveň je připomínkou osobnosti Oscara Wildea, dandyho a literáta, který byl za svou homosexualitu odsouzen a tento proces mu prakticky zničil život.

Divadelní queer festival a queer umění v Česku

Umění, které v české kultuře v posledních letech vzniká z pozic queer umělců, na jeviště vnáší zkušenost odlišnosti a široce rozkročený rejstřík žánrů - od kabaretní zábavy, přes nové interpretace historických postav, sociologické sondy, dokumenty, ale i sofistikovanou provokaci. Až doposud ale v ČR nevznikla žádná přehlídka této tvorby.

„Výhodou při pořádání takové akce je velká solidarita v rámci queer komunity obecně. Naším cílem je vytvořit festival, který bude reflektovat specifickou zkušenost i estetiku, ale také problémy a kritické body queer života v současném světě,“ říká dramaturgyně divadla, Barbora Šupová. „Vzhledem k aktuální situaci jsme se zaměřili čistě na tuzemské umělce
a vybrali divadelní inscenace, jež pražský divák dosud neměl možnost zhlédnout a nebo jen omezeně,“ dodává Šupová.

Program dvou divadelních představení a scénického čtení je doplněn zádušní seancí, jež bude slavena na počest Oscara Wildea, mrtvého patrona festivalu. Tuto literárně edukativní, dekadentní seanci připravil básník a performer, laureát Ortenovy ceny, Ondřej Mácl.

Kde jinde než ve Venuši?

„Minoritám se věnujeme dlouhodobě. Nabízíme prostor a realizujeme projekty, které dávají nahlédnout do nemainstreamových uměleckých žánrů i kategorií rozličných lidských osudů a zkušeností,“ říká Barbora Šupová.

Venuše ve Švehlovce pravidelně pořádá feminisitický festival „Venušiny dny“ a přehlídku sociálního divadla a projektů „Případ pro sociálku“. Je také domovem souboru Depresivní děti touží po penězích, jehož leader Jakub Čermák je jednou z nejvýraznějších tváří současné queer dramatiky.

11.10. Úplné zatmění (Depresivní Děti touží po penězích)
12.10. Ondřej Macl: Polibky na Wildeův hrob
13.10. Corpus Christi - scénické čtení
14.10. Tom na farmě (Slovácké divadlo)

http://www.venuse-ve-svehlovce.cz/

Autor článku: Alena Julie Novotná