07.05.2018 10:26

Veronika Žilková chystá pro vilu Tugendhat inscenaci založenou na poezii

Herečka Veronika Žilková připravuje pro brněnskou vilu Tugendhat představení založené na italské renesanční poezii. Recitaci propojí s hudbou a tancem, to vše v kulisách skleněného pokoje vily zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. O počinu nazvaném Navštívení krásy ČTK informoval Martin Dvořák ze spolku ProART.

Právě Dvořák bude jako choreograf a tanečník dalším aktérem představení. Sestavu doplňuje kytarista a skladatel František Chaloupka. Společně chtějí ukázat, že poezie nemusí být nuda a že odráží každodenní život, jen poněkud v umělečtější rovině než třeba dnešní televize či sociální média.

„Poezie italských básníků mě provází už od mého dětství a kniha Navštívení krásy je jednou z mých vůbec nejoblíbenějších," uvedla Žilková.

Antologie Navštívení krásy vyšla v roce 1964, obsahuje například básně Franceska Petrarky, ale také lyriku Michelangela Buonarrotiho a Giordana Bruna. Mnohé zařazené texty zná Žilková podle svých slov desítky let nazpaměť.

Pro Dvořáka je Žilková zdrojem tvůrčí energie a inspirací. „Má široký žánrový záběr a není jen tím, čím ji prezentují naše média. V poslední době není na divadelních prknech moc vidět a věnuje se hlavně učení na konzervatoři. Proto je její účast na projektu takovým bonbónkem a pro diváky snad i překvapením," uvedl Dvořák.

V plánu jsou zatím tři uvedení nového představení, a to 28. května a 25. června ve vile Tugendhat a poté 27. července v zámeckém divadle ve Valticích na Břeclavsku.

https://www.proart-festival.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, jw