07.05.2018 10:26

Veronika Žilková chystá pro vilu Tugendhat inscenaci založenou na poezii

Herečka Veronika Žilková připravuje pro brněnskou vilu Tugendhat představení založené na italské renesanční poezii. Recitaci propojí s hudbou a tancem, to vše v kulisách skleněného pokoje vily zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. O počinu nazvaném Navštívení krásy ČTK informoval Martin Dvořák ze spolku ProART.

Právě Dvořák bude jako choreograf a tanečník dalším aktérem představení. Sestavu doplňuje kytarista a skladatel František Chaloupka. Společně chtějí ukázat, že poezie nemusí být nuda a že odráží každodenní život, jen poněkud v umělečtější rovině než třeba dnešní televize či sociální média.

„Poezie italských básníků mě provází už od mého dětství a kniha Navštívení krásy je jednou z mých vůbec nejoblíbenějších," uvedla Žilková.

Antologie Navštívení krásy vyšla v roce 1964, obsahuje například básně Franceska Petrarky, ale také lyriku Michelangela Buonarrotiho a Giordana Bruna. Mnohé zařazené texty zná Žilková podle svých slov desítky let nazpaměť.

Pro Dvořáka je Žilková zdrojem tvůrčí energie a inspirací. „Má široký žánrový záběr a není jen tím, čím ji prezentují naše média. V poslední době není na divadelních prknech moc vidět a věnuje se hlavně učení na konzervatoři. Proto je její účast na projektu takovým bonbónkem a pro diváky snad i překvapením," uvedl Dvořák.

V plánu jsou zatím tři uvedení nového představení, a to 28. května a 25. června ve vile Tugendhat a poté 27. července v zámeckém divadle ve Valticích na Břeclavsku.

https://www.proart-festival.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, jw

Veronika Žilková chystá pro vilu Tugendhat inscenaci založenou na poezii

Inscenace

19.03.2019

Divadlo Kampa připravilo premiéru pohádky Heidi, děvčátko z hor

V neděli 31. března uvádí Divadlo Kampa premiéru pohádky Heidi, děvčátko z hor. Příběh malého děvčátka, které svou opravdovostí, upřímností, láskou a radostí, dokáže otevírat i ta nejzatvrzelejší srdce se odehrává na přelomu 19. a 20. století, ale svým moudrým poselstvím o tom, že bát se je snadné, ale nebát se dá práci, je velikou inspirací i pro dnešní děti.

19.03.2019

Taneční inscenace SOMA bude uvedena v rámci Festivalu BRANDL v Lapidáriu Národního muzea

Víkend 23. a 24. března bude patřit divadlu a výtvarnému umění. Nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten připravuje Festival BRANDL, který oslavuje významného barokního malíře Petra Brandla, jehož 350. výročí od narození jsme si v loňském roce připomněli. A právě v rámci něho uvede choreograf Martin Talaga poprvé nahou verzi svého díla SOMA – v prostorech v současné době uzavřeného Lapidária Národního muzea.

19.03.2019

Městské divadlo Brno uvede drama milostných intrik Nebezpečné vztahy

Režií Nebezpečných vztahů už pošesté vstupuje na jeviště Městského divadla Brno režisér Mikoláš Tyc (naposled zde osvědčil svůj cit pro dramatičnost režií Čarodějek ze Salemu) se svým osvědčeným týmem – scénografem Andrejem Ďuríkem, kostýmní výtvarnicí Anetou Grňákovou, skladatelem Jiřím Hájkem, choreografkou Adélou Stodolovou a dramaturgem Janem Šotkovským.