20.01.2021 08:57

Vídeňská státní opera se kvůli protiepidemickým opatřením otevře jako muzeum

Vídeňská státní opera se v únoru opět otevře, ovšem kvůli protiepidemickým opatřením jako muzeum. Vedení slavného operního domu tak reaguje na víkendové rozhodnutí rakouské vlády o prodloužení plošné uzávěry. Na jejím základě budou moci obchody, služby nebo právě muzea 8. února opět otevřít, pokud do té doby klesne sedmidenní průměr nových nakažených zhruba na 50 na 100.000 obyvatel. I po 8. únoru ale mají zůstat zavřená kina, divadla či koncertní a operní sály.

Vídeňská státní opera se dočasně promění v muzeum architektury s volným vstupem. Ředitel jedné z nejproslulejších operních scén Bogdan Roščić toto rozhodnutí zdůvodnil tím, že architektonický skvost na vídeňské Okružní třídě, Ringu, má dvě identity. „Neboť zatímco jsou na scénu uváděna současná témata, je budova samotná jedním z největších muzeí města," je přesvědčen Roščić. Poukázal na to že operní budova je příkladem historizujícího slohu, který je typický pro stavby lemující Ring. Někdy je tento styl označován jako „Ringstrassenstil" (sloh Ringu).

Operní budova, kterou projektovali architekti August Sicard von Sicardsburg a Eduard van der Nüll, byla postavena v letech 1861 až 1869. Rozsáhlé části interiéru zase obsahují prvky a technologie reprezentující 50. léta minulého století.

Díky tomu, že se mají 8. února znovu otevřít také obchody, chystá Roščić podle agentury DPA také znovuotevření architektonicky rovněž zajímavého operního foyer s obchodem.

V dobách před koronavirovou pandemií přicházelo do Vídeňské státní opery až 280.000 uměnímilovných návštěvníků ročně. Během pandemie se zde nadále odehrávala představení, byť jen před kamerami a bez publika. V prosinci se to bylo šest takových večerů, které díky internetu sledovaly miliony lidí z celého světa.

Na úspěšnou řadu hodlá scéna navázat 22. ledna operou Nabucco s pěvcem Plácidem Domingem, který den předtím oslaví 80. narozeniny.

https://www.wiener-staatsoper.at/

Autor článku: ČTK: zdp, ank

Vídeňská státní opera se kvůli protiepidemickým opatřením otevře jako muzeum

Zahraniční divadlo

23.03.2023

Balet Národního divadla moravskoslezského zatančí o víkendu na prestižním festivalu v Německu a v květnu v Izraeli

Inscenaci Rossiniho karty uvede soubor baletu Národního divadla moravskoslezského o tomto víkendu 2x na festivalu Tanztage v německém Oldenburgu. Se stejným programem vyrazí koncem dubna do Izraele – tam od 2. do 7. května postupně odehraje šest (!) představení ve třech divadlech: čtyři v Tel Avivu a po jednom v Haifě a v Jeruzalémě.

22.03.2023

Kyliánův taneční archív získal do svých sbírek unikátní soubor osobních dopisů a kreseb Marcela Marceaua

Prostřednictvím českého choreografa Jiřího Kyliána získal Kyliánův taneční archív unikátní soubor osobní korespondence, kterou si mezi lety 1962–1974 a 2004–2005 vyměnil světoznámý francouzský mim Marcel Marceau se svou kolegyní, múzou a manželkou Ellou Jaroszewiczovou.

21.03.2023

Dnes začínají světové svátky divadla pro malé i velké

Na právě začínající týden již tradičně připadají oslavy divadelního umění. Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází ho Světový den divadla pro děti a mládež, pro který byl zvolen 20. březen, a Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto divadelním svátkům