07.11.2011 08:29

Vídeňský Burgtheater zahájil festival německého jazyka

Šestnáctý ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka zahájil dnes vpodvečer vídeňský Burgtheater s inscenací Vojna a mír Lva Nikolajeviče Tolstého. Kvůli nárokům na velikost jeviště se tak stalo v jedné z hal barrandovského filmového studia v Praze - větší prostor, kde se dá hrát divadlo, pořadatelé v metropoli nesehnali, neboť základ scény tvoří třicetimetrová řada stolů a židlí.
Festival potrvá do 20. listopadu, do té doby uvede jedenáct produkcí z Německa, Rakouska, Švýcarska, Lucemburska a Lichtenštejnska. Některé z nich i v repríze.

Vídeňský Burgtheater, který je první rakouskou scénou, v Praze naposledy hostoval v roce 2008. Jeho počátky sahají až do roku 1741, kdy ho syn Marie Terezie Josef II. podřídil svým dekretem císařskému dvoru. Letos jeho členové přivezli inscenaci režiséra Matthiase Hartmana, která se dvěma přestávkami trvá téměř pět hodin. V jejím středu je předimenzovaná tabule, u níž se žije i umírá. Tucet herců se dělí o osm desítek rolí, a zvukomalebně svými hlasy či shazováním židlí vytvářejí velké plátno bitevních scén. V případě potřeby slouží jako vypravěči, popisují děj, občas "vypadnou z role" a předvádí text jako scénické poznámky. Figurky v prostředí z 19. století se posunují, filmují a promítají na zeď. S dlouhým vousem a čepicí tu má svůj part i sám Tolstoj v podání více než osmdesátiletého Ignaze Kirchnera.

"Matthias Hartmann našel formu, jíž vetkl Vojnu a mír do média divadla jako strhující ohnivou bouři," napsal o tom jeden z rakouských kritiků. Dramatizace románu je zčásti dílem Rolanda Schimmelpfenniga, částečně i Hartmanna, který je ředitelem Burgtheatru, ale i samotných herců. Přičemž se nikdy nepředstírá, že by mělo jít o divadelní hru. Inscenace měla premiéru loni v dubnu.
"Tolstého román obnáší asi 1600 stran a můžeme jen obdivovat to, že se podařilo velkou část románu a jeho podstatné sdělení vměstnat na formát divadelního večera," řekl před představením dramaturg festivalu Petr Štědroň. Podle ředitelky přehlídky Jitky Jílkové jde zároveň o nesmírně zábavné představení, při kterém se divák nenudí. Repríza náročné inscenace se uskuteční v neděli.

V pondělí 7. listopadu bude druhým hostem přehlídky curyšský Schauspielhaus, jehož členové uvedou v Divadle Komedie inscenaci hry Händla Klause Temně lákavý svět v nastudování mladé režisérky Mélanie Huberové. Její dvě reprízy budou v úterý vpodvečer a večer.

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, mal