11.01.2023 13:32

Videoportál Dramox diváci sledují i po pandemii

Videoportál Dramox, který vznikl v době kvůli pandemii uzavřených divadel, se rozvíjí i poté, co se divadla znovu pro návštěvníky otevřela. Loni přidal do své nabídky přes 200 nových představení, spustil provoz na Ukrajině a koncem roku i v Polsku. Dramox už divadlům, tvůrcům a hercům za svou existenci vyplatil bezmála 20 milionů Kč a spolupracuje s více než 200 divadly primárně z Česka, Slovenska, Polska a Ukrajiny. Ukrajinským divadlům přitom dává 100 procent z předplatného. ČTK to dnes řekl jeden ze zakladatelů Dramoxu Martin Zavadil.

„Na Dramoxu v minulém roce přibylo přes 200 nových představení z velké škály divadel. Více jsme se zaměřili na komedie a divadlo pro děti. Sami jsme natočili přes 20 představení, které lze najít v kategorii Dramox Originals," uvedl Zavadil. „Spustili jsme Dramox na Ukrajině pět dní před válkou a dnes máme na Dramoxu i k dispozici pro veřejná promítání přes 100 ukrajinských představení od Národního divadla po malé scény v Charkově. Ukrajinským divadlům dáváme 100 procent z předplatného, abychom je maximálně podpořili. Na konci roku, těsně před Vánoci, jsme spustili Dramox v Polsku, kde máme první diváky a desítky spolupracujících divadel," zmínil poslední aktivity.

Dramox je streamovací služba, která poskytuje největší výběr českých i zahraničních divadelních představení na jednom místě a umožňuje jejich sledování on-line. Přes polovinu peněz získaných z předplatného jde zpět divadlům, tvůrcům a hercům. Dramox je možné sledovat také na televizních a mobilních aplikacích. Funguje na principu předplatného. Měsíční předplatné stojí v ČR 299 korun, cena ročního je 2990 korun.

Přestože se po pandemii znovu zpřístupnila kulturní zařízení, sledovanost Dramoxu podle Zavadila loni meziročně neklesla. „V Česku se držíme na podobných číslech a přibyly nám dvě nové země. Lidé znovu chodí do divadel, tráví s divadlem čas a Dramox je pro ně tak další možnost, jak si užít krásný večer s jejich oblíbenými představeními i herci," uvedl. Bližší čísla o sledovanosti však neuvedl.

Nejsledovanější inscenací roku 2022 na Dramoxu bylo představení Klicperova divadla v Hradci Králové Jedlíci čokolády. V první desítce se objevilo i pokračování tohoto populárního představení s názvem Velká mořská víla. Třikrát se do top ten dostalo Dejvické divadlo. Diváky bavily jeho inscenace Bratři Karamazovi, Dabing Street a Kakadu. Loňský rok na Dramoxu přál hlavně komediím.

Z mimopražských představení se do první desítky dostal hradní mluvčí Ovčáček Čtveráček v satirickém podání Městského divadla Zlín, z Prahy zase zájemce rozveselily Srnky Divadla na Fidlovačce. Diváci loni volili také klasická dramata, byť zpracovaná netradičně. Ve 120 minutách tak zhlédli Souborné dílo Williama Shakespeara z Divadla v Dlouhé nebo Martina Hofmanna v roli Cyrana od Spolku Kašpar. V první desítce je také inscenace Manželská historie jednoho z nejoceňovanějších českých souborů JEDL.

https://www.dramox.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, mha