14.10.2020 10:30

Vláda schválila pokračování programu COVID kultura

Umělci a podnikatelé v kultuře budou moci žádat o dotaci v pokračování programu COVID kultura. Na tuto pomoc je v něm vyčleněno 750 milionů korun, program dnes schválila vláda. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) po jednání vlády řekl, že se program otevře ve čtvrtek. Podporu budou moci dostat ti, kdo měli kvůli zavedeným opatřením proti šíření koronaviru zbytečně vynaložené náklady či nemohli pokračovat v umělecké nebo kulturní činnosti. Pokud by vyčleněných 750 milionů nestačilo, Zaorálek uvedl, že mu premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil navýšení.

„Zítra (čtvrtek) vyhlašujeme výzvu, která se týká segmentu kultury, který ještě nemáme dost pokrytý (...) je to segment kultury ziskové a toho se týká COVID kultura II," uvedl ministr. Řekl, že pro jednotlivce je určena jednorázová podoba 60.000 korun do konce roku a podnikatelé mohou v rámci uznatelných nákladů žádat až o deset milionů korun. Podrobnosti zveřejní ve čtvrtek.

„Pomoc se týká oblasti živého umění, netýká se oblasti filmu, audiovizuální tvorby. Příští týden na vládě chci předložit materiál pomoci oblasti audiovizuální tvorby. Tento segment se pokusím pokrýt určitou sumou a určitou formou pomoci na příštím jednání vlády," řekl Zaorálek.

„Program (COVID Kultura II) vznikl v úzké spolupráci s kulturní obcí, s majiteli malých divadel, malých klubů, s aktéry v oblasti kumštu, hudby, v oblasti divadelní, v oblasti organizace festivalů a podobně," řekl po jednání vlády ministr průmyslu Karel Havlíček. Struktura nákladů, které si mohou vykompenzovat jednotliví aktéři, je výrazně širší, než jaká byla v letních měsících, doplnil k rozdílu mezi oběma programy.

Program navazuje na předchozí program COVID kultura, v němž bylo vyčleněno 900 milionů korun, mnozí z potenciálních žadatelů na něj ale nedosáhli. Bylo tomu tak třeba v případě filmových distributorů.

Podpora z nově schváleného programu se poskytne ve formě dotace ex post na marně vynaložené výdaje za jednotlivé kulturní akce či projekty, které vznikly od 1. října 2019 do 20. listopadu 2020, a za výdaje v kontinuální činnosti v kultuře od 1. března 2020 do 20. listopadu 2020, které byly kvůli opatření vlády výrazně omezeny, přesunuty nebo zrušeny. Podpora může příjemci pokrýt až 50 procent uznatelných výdajů za přesunuté nebo zrušené kulturní akce a až 80 procent uznatelných výdajů za kontinuálně vyvíjenou činnost v kultuře.

Autor článku: ČTK: hrm, jw