19.08.2013 13:39

Vlak Lustig odjíždí na turné po Slovensku

Z pražského nádraží Bubny vyjede dnes večer Vlak Lustig, speciálně upravený vlak, ve kterém se hraje divadlo a konají se výstavy. Jde o symbolickou připomínku nacistických transportů křižujících Evropou během druhé světové války. Vlak odjede na turné po slovenských nádražích, která budou akci hostit od 20. do 27. srpna, uvádí webová stránka projektu.

Projekt Vlak Lustig aneb Vlak naděje je součástí festivalu židovské kultury Devět bran 2013. Hlavním mottem tohoto ročníku festivalu je slovenská židovská kultura. V rámci projektu Vlak Lustig budou moci návštěvníci vidět výstavu Vojenského historického ústavu Akce: Důvěrné Izrael, která přibližuje významnou kapitolu v historii česko-slovensko-izraelských vztahů.
Na jaře 1948, bezprostředně po vzniku státu Izrael, byla země napadena sousedními státy. Československo tehdy Izraeli vojensky pomáhalo - dodávkami letadel, zbraní a munice, ale i vycvičením židovských vojáků na československém území. Vše se konalo v režimu přísného utajení; větší množství dokumentů, fotografií či artefaktů se nezachovalo.
Hlavním bodem programu je ale uvádění hry Arnošta Lustiga Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, které se bude konat ve speciálně upraveném divadelním vlaku přímo na perónech vybraných slovenských nádraží.
V září se Vlak Lustig přemístí na pražské nákladové nádraží Žižkov. Od 2. do 24. září se tam uskuteční pásmo kulturních a vzdělávacích akcí pro veřejnost, pedagogy a studenty středních škol. Veřejná představení Modlitby pro Kateřinu Horovitzovou budou k vidění od 2. do 8. září.

Česko-slovenský projekt Vlaku Lustig 2013 navazuje na zkušenosti z minulého roku, kdy akci na nádražích 14 krajských měst České republiky navštívilo na pět tisíc lidí. Divadelní představení nastudovali herci pražského Divadla pod Palmovkou pod režisérským vedením ředitele divadla Petra Kracíka. Závěrečná dvě představení projektu Vlak Lustig se loni konala symbolicky na území Polska - na nádražích v Krakově a Osvětimi.
Součástí letošního ročníku je vzdělávací program Výzkumného centra archeologie zla věnovaný genocidě Arménů během první světové války.

Autor článku: ČTK: hrm, jw

Vlak Lustig odjíždí na turné po Slovensku