04.01.2019 10:45

Volkstheater uvede premiéru inscenace o králi Přemyslu Otakarovi II. v režii Dušana Pařízka

Vídeňské divadlo Volkstheater uvede příští týden premiéru inscenace klasické hry rakouského dramatika Franze Grillparzera o českém králi Přemyslu Otakarovi II. Režie se chopil český divadelník Dušan Pařízek, který do hlavní role obsadil svého krajana Karla Dobrého, informovala agentura APA.

Premiéra nové inscenace hry s názvem Krále Otakara štěstí a konec, kterou Grillparzer napsal v roce 1825, bude první premiérou v divadle Volkstheater v letošním roce. Původně měla být hra uvedena již loni, kvůli nemoci byla ale odložena na letošní 8. leden.

Dušan Pařízek, který je v Česku znám především díky inscenacím děl německých a rakouských autorů, si do titulní role krále Přemysla Otakara II. vybral českého herce Karla Dobrého. V rozhovoru s rakouskou agenturou APA jej Pařízek označil za „muže velké hloubky". Hlavního soupeře českého krále, kterým byl Rudolf Habsburský, si zahraje švýcarský herec Lukas Holzhausen. Kostýmy pro inscenaci vytvořila česká výtvarnice Kamila Polívková.

Grillparzerova tragédie o českém králi, který padl v bitvě na Moravském poli, nebyla dosud přeložena do češtiny. V Rakousku je ale známým dílem a podle APA je považována dokonce za „rakouské národní dílo". Například v roce 1955 byla tragédie Krále Otakara štěstí a pád první hrou uvedenou ve vídeňském divadle Burgtheater po opravách, které si vyžádaly válečné škody. Franz Grillparzer se ve své tvorbě inspiroval českými dějinami a bájeslovím několikrát. Napsal například i hru o kněžně Libuši.

Podle Pařízka je hra z 19. století, která Čechy nezpodobňuje právě v příznivém světle, aktuální také dnes, neboť se v ní objevuje i téma poslušnosti k autoritě a hledání vůdce, který všem ukáže správnou cestu.

„Pokud se tou hrou zabýváte podrobně, lze silně cítit, jak xenofobně autor myslel, argumentoval a psal. Mluví z toho touha Rakušanů po dobrém panovníkovi nadaném od Boha a po německé říši, která německou kulturu přivede k rozkvětu," řekl Pařízek. „To je v současné vládní konstelaci, kdy se ÖVP snaží FPÖ trumfovat v nacionalismu, samozřejmě veskrze lákavé téma," dodal český divadelní režisér s odkazem na rakouskou vládu lidovců a protiimigračních svobodných.

Pařízek dostal loni v listopadu v Rakousku prestižní divadelní Nestroyovu cenu za režii inscenace hry Před východem slunce německého dramatika Gerharta Hauptmanna. Už v roce 2015 dostal Nestroyovu cenu za nejlepší německojazyčnou divadelní inscenaci roku.

http://www.volkstheater.at/

Autor článku: ČTK: jrm, šeb

Volkstheater uvede premiéru inscenace o králi Přemyslu Otakarovi II. v režii Dušana Pařízka

Zahraniční divadlo

14.01.2019

První NT Live roku ukáže Shakespeara, jakého jste ještě neviděli

Mladý režisér Joe Hill-Gibbins se s nejslavnějším dramatikem historie jménem Shakespeare nepáře. Sen noci svatojánské inscenoval v bahně a s krutým cynismem, scénu pro pro tragikomedii mravů Něco za něco zaplnil nafukovacími pannami. Nyní uzavřel krále Richarda II. už na začátku hry do kobky, kde se obvykle ocitne až na jejím konci. A nechal ho v podání jednoho z nejlepších žijících Shakespearovských herců Simona Russella Beala vzpomínat na události, kterého ho přivedly k pádu a ztrátě koruny.

08.01.2019

Divadlo Archa uvede dokumentární inscenaci drážďanského Státního divadla Akce Kámen

Divadlo Archa otevře svůj novoroční program uvedením dokumentární inscenace drážďanského Státního divadla Akce Kámen. Floriana Fischera, režiséra a autora, zaujaly příběhy falešných hranic mezi Československem a Německem, které československá Státní bezpečnost v roce 1948 budovala jako pasti na ty, kdo se pokoušeli o emigraci.

08.01.2019

Metropolitní opera v New Yorku vstupuje do roku 2019 s novým nastudováním opery Adriana Lecouvreur

Metropolitní opera v New Yorku vstupuje do roku 2019 s novým nastudováním opery Adriana Lecouvreur. V příběhu slavné francouzské herečky z pařížské Comédie-Française v 18. století, která se zamilovala do válečného hrdiny Maurizia, excelují hvězdy současné opery Anna Netrebko a Piotr Bezcala.