25.02.2021 09:32

Vychází 2. epizoda podcastu SHOW OFF “Divadlo jako kulturní instituce”

V rámci webináře věnovanému roli divadel a divadelních škol ve veřejném prostoru jsme se pokusili nejen referovat o tom, jaká je situace ve vybraných divadelních školách v Polsku, Maďarsku, Holandsku a Čechách, ale společně přemýšlet o důležitých aspektech instituční politiky v evropském kontextu a ve vzájemné provázanosti těchto škol. Jako společná klíčová témata jsme identifikovali hlubinnou péči o kvalitu vztahů a instituci, převzetí vlastní odpovědnosti, vytváření aliancí a sítí, nové možnosti vedení a využívání iniciativ ze všech úrovní instituce, zmenšování rozdílu mezi proklamacemi a performativitou, otevřenost a ochota jednat veřejně. O divadle jako kulturní instituci tentokráte s vědeckou pracovnicí Filosofického ústavu AV ČR a pedagožkou Alicí Koubovou.

Účastníci diskuse:

  • Laura Cull Ó Maoilearca / Nizozemí, profesorka a rektorka DAS Graduate School na Divadelní a taneční akademii Amsterdamské univerzity umění.
  • Agata Adamiecka-Sitek / Polsko, pedagožka a ombudsmanka na Národní akademii dramatických umění ve Varšavě, teatroložka a kritička.
  • László Upor / Maďarsko, dramaturg, překladatel, esejista a rektor Univerzity divadelních a filmových umění v Budapešti.
  • Martin Bernátek / Česká republika odborný asistent, vedoucí divadelní sekce a zástupce vedoucí Katedry divadelních a filmových studií Univerzity Palackého v Olomouci.

Záznam celé debaty najdete na youtube kanále @IDUPraha a nebo tento konkrétní díl zde.

Autorka podcastu: Alice Koubová / Česká republika, vědecká pracovnice Filosofického ústavu Akademie věd ČR a pedagožka
Režisér podcastu: Jiří Šimek
Dramaturgie: Martina Pecková Černá a kol
Produkce: Barbora Comer
Soundesign: Jan Čtvrtník

Další důležité odkazy www.performczech.cz www.idu.cz

Autor článku: IDU