08.10.2021 10:32

Vychází 7. epizoda podcastu SHOW OFF: Komunity bez kontaktu

Sedmý díl podcastu je právě k poslechu.

V celosvětovém měřítku měla pandemie katastrofální dopad na sociální vazby a komunity. Opatření k omezování kontaktu mezi lidmi a k zastavení šíření nemoci postavila nové bariéry mezi umělce a jejich publikum. Bezkontaktní realita pandemie dala vyniknout nerovnostem, které ve společnosti existovaly již před jejím vypuknutím, zviditelnila nevyhovující pracovní a ekonomické podmínky a zhoršila související psychologické potíže, které se často týkají i divadelníků. Tento podcast je reflexí na diskusi čtyř divadelníků a výzkumných pracovníků o tom, jak by se scénická umění mohla změnit a transformovat některé ze svých praktik tak, aby dosáhla lepší, empatičtější a udržitelnější podoby.

Účastníci diskuse:

  • Miroslav Paulíček / Česká republika – Ostravská univerzita
  • Joshua Edelman / Velká Británie - Manchester School of Theatre
  • Alicja Czyczel /Polsko - Common Space
  • Roman Černík / Česká republika - Johan Centrum

Moderátor:

  • Matúš Benža / Slovensko – Vysoká škola múzických umění, Bratislava

Linky na projekty, organizace a iniciativy zmíněné v diskusi a v této epizodě:

Tuto epizodu napsal Matúš Benža / Slovensko – Vysoká škola múzických umění, Bratislava a je namluvena hlasem Jakuba Gottwalda a Dany Polákové
Režisér podcastu: Jiří Šimek
Dramaturgie: Martina Pecková Černá a kol
Produkce: Barbora Comer
Soundesign: Jan Čtvrtník

Informace o všech podcastech IDU naleznete zde.
Stránky Perform Czech zde.

https://www.showoff.cz/

Autor článku: IDU

Vychází 7. epizoda podcastu SHOW OFF: Komunity bez kontaktu

Zprávy

18.10.2021

Noc divadel proběhne 20. listopadu s podtitulem Fresh Air

Devátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 20. 11. 2021, letos s podtitulem Fresh Air. Zúčastněná divadla představí například čerstvé novinky na divadelní scéně, novátorské přístupy či reflexi pandemické situace, která citelně zasáhla živou kulturu. Institut umění – Divadelní ústav (IDU) také po roční přestávce otevře své sídlo jako hlavní festivalové infocentrum. Největší divadelní svátek v Evropě opět nabídne noční prohlídky, divadelní dílny, diskuze s tvůrci, představení a performance – zdarma nebo za symbolické vstupné.

15.10.2021

Diskuse The Show Must Go ON/OFFline: Řekli jsme NE. Studenti/studentky divadelních akademií se brání zneužívání moci

Další z řady mezinárodních diskuzí The Show Must Go ON/OFFline. V mnoha divadelních akademiích v Evropě se studentky a studenti stávají iniciátorkami/y změny tím, že poukazují na různé formy zneužívání moci. Reakcí je mnohdy mimořádně silný odpor. V jiných případech se rozhostí pouze velké ticho, ještě jindy se připojují další zúčastněné strany a podporují proces změny. Nakonec ale instituce reagují a transformují se.

14.10.2021

Zemřel profesor Divadelní fakulty JAMU Miroslav Plešák

Janáčkova akademie múzických umění s hlubokým zármutkem oznamuje, že dnes dopoledne 13. října 2021 náhle ve věku 78 let zesnul profesor, člen Akademického senátu Divadelní fakulty a emeritní profesor JAMU Miroslav Plešák.