24.02.2021 09:46

Vychází monografie JAROSLAV PROKOP

IDU v loňském roce založil novou edici s názvem Česká divadelní fotografie. Druhý svazek, který Vám představujeme, je věnovaný tvorbě Jaroslava PROKOPA.

Česko-anglická publikace je věnována tvorbě fotografa a vysokoškolského pedagoga Jaroslava Prokopa (1950), jenž většinu své kariéry zasvětil právě divadelní fotografii. Prokop začal fotografovat divadlo již během studií na pražské FAMU, po škole se stal kmenovým fotografem Junior klubu Na Chmelnici, pracoval pro časopis Svět a divadlo, působil v Divadle v Dlouhé, od založení Mezinárodního festivalu Divadlo je jeho oficiálním fotografem a od roku 1999 se svými kolegy vede workshop divadelní fotografie pro studenty vysokých škol.

Publikované fotografie představují průřez toho nejzajímavějšího z Prokopovy celoživotní tvorby. Zahrnují jak jeho spolupráci s českými soubory – především se jedná o dnes již legendární inscenace brněnských divadel Husa na provázku a Hadivadla, tak zvláště po umělecké stránce velmi cenné série snímků českých vystoupení japonského tanečníka Mina Tanaky. Na dalších fotografiích Prokop zachytil první zájezdy významných zahraničních souborů do Československa po roce 1989, následují ukázky z Prokopovy práce na Mezinárodním festivalu Divadlo Plzeň a nechybí ani snímky z tanečních festivalů Tanec Praha nebo vídeňského Tanzsprache. Knihu doplňují portréty (divadelních) osobností, jako například Václava Havla, Petra Lébla a Aleše Votavy. Pečlivý výběr fotografií byl podmíněn jak teatrologickým, tak i čistě uměleckým hlediskem. Z dnešního úhlu pohledu je překvapivé, že Prokop zaznamenával právě ty události, které se později ukázaly jako klíčové pro další vývoj české divadelní scény. Kniha je určena především teatrologům a čtenářům se zájmem o divadlo, může ale sloužit i jako cenný obrazový materiál pro historiky a umělecká kvalita snímků jistě nadchne všechny zájemce o fotografii.

Autor textu: Jan Kerbr
Obrazová redakce: Anna Cvrčková, Jan Kerbr, Jaroslav Prokop
Odborná redaktorka: Anna Cvrčková
Grafické řešení: Klára Zápotocká, Studio Breisky.
Vydal: Institut umění – Divadelní ústav, ISBN 978-80-7008-430-4, 204 stran, Tiskárna Helbich, cena: 390,- Kč

Kniha je dostupná na eshopu prospero.divadlo.cz

Kontakt: Marie-Luisa Purkrábková, luisa.purkrabkova@idu.cz, +420 739 690 925

Autor článku: IDU

Vychází monografie JAROSLAV PROKOP

Inscenace

14.05.2021

Dabing Street – tragédie, která vás bude bavit. Nově ke zhlédnutí na Dramoxu

Dabing Street, hořká komedie Petra Zelenky z repertoáru Dejvického divadla, přináší chytrý humor, překvapivé zvraty a závěry, které trefně charakterizují současnost. Dabing Street se dočkala také televizního zpracování a před vyprodaným hledištěm Dejvického divadla se hrála od roku 2012 až do loňského ledna, kdy měla derniéru.

13.05.2021

Jak přivítají Městská divadla pražská otevření divadel? Premiérami naživo i online

Divadla se opět otevírají veřejnosti a představí inscenace, na kterých pracovala v uplynulých osmi měsících. Hrát začnou Městská divadla pražská na všech třech svých scénách od pondělí 14. června a na pravidelný program se mohou letos mimořádně diváci těšit i během celých prázdnin. Městská divadla pražská uvedou v červnu celkem šest premiér, naživo i online. Vstupenky jsou již v prodeji.

13.05.2021

Španělská muška bude bavit diváky Divadla J. K. Tyla zcela poprvé

Plzeňský činoherní soubor právě připravuje pod režijním vedením Natálie Deákové rozvernou komedii německých autorů Franze Arnolda a Ernsta Bacha Španělská muška. Hra plná záměn, nedorozumění a omylů se měla divákům představit již v červnu minulého roku, kvůli koronavirové krizi byla přeložena na říjen 2020, kdy se její premiéra opět nemohla uskutečnit. Celý proces zkoušení bude završen v sobotu 15. května 2021 na Nové scéně DJKT představením bez diváků, slavnostní premiéra je naplánována na září 2021.