15.06.2006 00:00

Vychází publikace Laterna magika aneb Divadlo zázraků

Laterna magika vydává vůbec první rozsáhlou a vizuálně atraktivní publikaci. V této knize mapuje historii, zajímavosti, události, osobnosti a projekty, které se v bezmála padesátileté historii tohoto unikátního divadla objevily a uskutečnily.

Není bez zajímavosti, že za celou historii Laterny magiky o ní vyšla v Čechách pouze jediná souborná publikace v roce 1968. Ta byla vzápětí po vydání stažena z prodeje pro její politickou nevhodnost a celý náklad byl zničen. V naší téměř 400 stránkové knize naleznete především "záznam" bohaté podoby a vývoje divadla, které se nesmazatelně zapsalo do evropského kulturního dědictví.

Text se snaží přiblížit nejen jednotlivé projekty, ale také některé specifické okolnosti, které toto divadlo utváří a charakterizuje. Mnoho diváků z domova i ze světa, ale také odborná veřejnost, stále touží shlédnout představení Laterny magiky, a také nahlédnout do "zákulisí", které je kolébkou mnoha nových divadelních postupů, scénografických řešení a ojedinělého propojení divadelního a filmového umění. Do tvorby Laterny magiky se zapojila celá řada světově významných uměleckých osobností. Mezi nimi např. Josef Svoboda, Alfred Radok, Evald Schorm, Miloš Forman, Jiří Trnka, Ján Kadár, Elmar Klos, Juraj Jakubisko, Jan Švankmajer a celá řada dalších významných českých autorů a herců.

Jste-li pamětníky, milovníky nebo jen příležitostnými diváky tohoto divadla, nechte se naší knihou kdykoliv vtáhnout do světa, který tvoří pozoruhodnou filmo-divadelní zábavu a umění. Možná naleznete trochu inspirace, zábavy, poučení i pochopení světa multimediálních atrakcí, do jejichž vývoje Laterna magika zasáhla, a které dále zcela osobitým způsobem rozvíjí.

Autory publikace jsou Václav Janeček a Štěpán Kubišta, grafický design vytvořil Martin Taller.

Publikace je k dostání přímo v divadle na Národní třídě, v knihkupectvní Divadleního ústavu PROSPERO, ve vybraných knihkupectvích nebo na dobírku (info@laterna.cz)!

Ukázky naleznete na: http://www.laterna.cz/kniha

Zdroj: Katerina Knollova, katerina@laterna.cz

Autor článku: redakce