29.02.2012 16:00

V(ý)chod: nová inscenace ve Švandově divadle

V sobotu, 3. března, proběhne ve Studiu Švandova divadla další premiéra v rámci cyklu Teď přichází Zákon, inspirovaného biblickými příběhy. Tentokrát byla vypsána dramatická soutěž na téma Mojžíš. Vítězným textem se stala hra mladé autorky Hany Lehečkové – V(ý)chod. Režie se ujal režisér David Šiktanc.

Vznikl příběh sympaticky prostý a blízký běžnému životu; příběh čtyř podivných ztracenců, kteří zasedli proti sobě u jednoho stolu. V této zapadlé hospodě se už velmi dlouho nic nezměnilo. Trvale se tu scházejí dva štamgasti. Uvnitř hospody už vznikl za ty roky zcela svébytný uzavřený svět se svými podivnými pravidly, který vůbec nestojí o nic zvenčí. Zatímco starší Štamgast realitu venku zná a je jí znechucen, mladší by odešel rád, ovšem úzkostlivě se bojí volného prostoru a není schopen ven vyjít. Mladá servírka zůstává snad ze zvyku, snad ze strachu o svou živnost. Celá situace se změní, když do hospody přijde cizinec, jenž rozvíří zažitý stereotyp a pomůže všem postavám nahlédnout svoji situaci zvenčí. A pak už je jen krok k pokusu vše změnit.  Je to ale vůbec ještě možné a za jakou cenu? Co když nejhorší vězení připravujeme sami sobě?


Švandovo divadlo:  V(ý)chod

Inscenace v tragikomické rovině jakési „existenciální grotesky“ pokládá otázku, zdali my sami, naše předsudky a slabosti, naše neochota riskovat a mít raději své malé jistoty, nejsou právě těmi největšími překážkami na cestě ke změně. Po té voláme často, ale kroky k ní podnikáme těžko. O tom svědčí i slova autorky: „K sepsání příběhu mě inspirovali lidé kolem mně a situace, ve kterých se nacházejí…“ Postavy inscenace podle Hany Lehečkové: Jsou to lůzři. Jsou to zatracenci. Jsou to paka. Jsou to malé postavičky schované v koutě, kde přečkávají všechny bouřky světa. Jenže se tak připravují i o ty hezké bouřky, které se tam venku dějí.“ Proč si režisér David Šiktanc v soutěži vybral právě tento text a jak jej zpracoval? Ze všech přihlášených textů vyčníval tento text svou skromností. Bylo zřetelné, jakým směrem ho autorka vede – a to bez jakéhokoli moralizování, jemuž se ostatní texty nevyhnuly… Sám o sobě je V(ý)chod příběhem outsiderů, přivedených na samý kraj existence, kde čekají na pomocnou ruku nebo poslední úder.“

David Šiktanc oslovil pro spolupráci členy stálého souboru Švandova divadla - Kamila Halbicha, Jaroslava Šmída, Filipa Čapku. V roli servírky se představí hostující Markéta Frösslová.

Reprízy uvede Švandovo divadlo 5., 16. a 24. března 2012.


Švandovo divadlo:  V(ý)chod

Autor článku: Gabriela Valcová, foto: Švandovo divadlo

V(ý)chod: nová inscenace ve Švandově divadle