23.03.2007 00:00

Východočeské divadlo oslaví Světový den divadla On-line dnem na www.scena.cz

Národní střediska Mezinárodního divadelního ústavu již od roku 1962 slaví 27. březen jako Světový den divadla.

Jeho smyslem a cílem je vést divadelníky na jevištích i obecenstvo v sálech k zamyšlení nad posláním a úlohou divadla, vyjádřit solidaritu divadelníků celého světa, podpořit jejich úsilí o prosazování základních morálních a společenských vlastností uměleckými prostředky a napomáhat myšlenkám vzájemného porozumění mezi národy.

Každý rok je přizvána význačná divadelní osobnost, nebo osoba vyznačující se silou srdce a ducha z jiné oblasti, aby se podělila o své úvahy o divadle a souladu mezi národy. To, co je známé jako Mezinárodní poselství, se překládá do více než 20 jazyků a předčítá pro desítky tisíc diváků před představeními v divadlech na celém světě. Mimochodem v roce 1994 byl autorem tohoto poselství také Václav Havel. Autor letošního poselství je Jeho Výsost šejch Dr. Sultan Bin Mohammed Al Qasimi, člen Nejvyšší rady Spojených arabských emirátů - vládce Šardžáhu.

Světovému dnu divadla předchází Světový den divadla pro děti a mládež, který se po celém světě slaví 20. března (letos již posedmé).

Samozřejmě i Východočeské divadlo se k oslavám připojuje. Svátek všech divadelníků a i milovníků divadla oslavíme 27. března při derniéře norské komedie Elling a Kjell aneb Chvála bláznovství, před kterým bude přečteno Mezinárodní provolání.

Při příležitosti Světového dne divadla na kulturním internetovém portálu www.scena.cz se jako dárek pro milovníky pardubického divadla uskuteční i On-line den s Východočeským divadlem.

„Bude to speciální zpravodajství z jednoho pracovního dne ve Východočeském divadle Pardubice,“ přiblížil On-line den Josef Meszáros, šéfredaktor portálu Scena.cz a dodal: „Východočeské divadlo, to je určitý pojem. Po celý den budou na 1. kulturním portále publikovány rozhovory se zajímavými lidmi ze zákulisí, medailony umělců, reportáže, krátké zprávy.“

Čtenáři se mohou zúčastnit i dvou on-line rozhovorů. Od 16.00 hodin bude probíhat živý rozhovor s ředitelem divadla Petrem Dohnalem a od 20.00 hodin pak zájemci mohou klást všetečné otázky herečce Martině Sikorové.

Tak nezapomeňte, 27. březen je nejen Světovým dnem divadla, ale i dnem Východočeského divadla na www.scena.cz!

Radek Smetana

Zdroj: smetana@vcd.cz

Autor článku: Informace z divadel