16.03.2005 00:00

Východočeské divadlo Pardubice si připomene Světový den divadla pro děti a mládež

V neděli 20. března se bude v divadlech po celém světě slavit Světový den divadla pro děti a mládež, který si letos divadelníci připomínají již popáté. Samozřejmě i Východočeské divadlo se připojuje k oslavám a v neděli od 15.00 hodin odehraje v Městském divadle pohádku s písničkami Princezna se zlatou hvězdou na čele v režii mladého režiséra Martina Glasera.

Světový den divadla pro děti a mládež se slaví jako výraz podpory dětí a mládeže a uznání jejich práv na umělecké a kulturní obohacení, zejména prostřednictvím divadelní kultury. Jde o celosvětovou akci vyzdvihující významnou úlohu, kterou může divadlo sehrávat v životech svých mladých diváků a tvůrců.

Ustavení Světového dne divadla pro děti a mládež projednal a odsouhlasil 13. světový Kongres ASSITEJ - Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež - v norském Tromso v roce 1999. Po složitých jednáních byl vybrán celosvětově akceptovatelný den a na podzim roku 2000 byl generálním sekretariátem ASSITEJ 20. březen vyhlášen Světovým dnem divadla pro děti a mládež.

Na celém světě se na počest Světového dne divadla pro děti a mládež konají slavnosti, festivaly a představení organizované pro děti a mládež a dětmi a mládeží.

ASSITEJ každoročně žádá některou z významných světových divadelních osobností k napsání poselství k tomuto svátku - letos je autorem provolání německý dramatik Volker Ludwig.

Zdroj: Radek Smetana, smetana@vcd.cz

Autor článku: redakce