01.11.2019 11:59

Východočeské divadlo Pardubice uvede derniéru Opor společnosti

V úterý 5. listopadu se na velkém jevišti Východočeského divadla uskuteční derniéra inscenace u nás málo známé, přesto však velmi aktuální hry Henrika Ibsena Opory společnosti, kterou pardubický soubor uvádí ve zbrusu novém překladu přední české skandinavistky Karolíny Stehlíkové. Režie se chopil David Šiktanc, jenž v roce 2016 v Pardubicích inscenoval grotesku Živý obraz.

Jde o příběh ze života vysoce postavených, jejichž lež může mít hodně dlouhé nohy, ale když klopýtne, pád je prudký. „Zámožný podnikatel a významný konzul Karsten Bernick je v malém přístavním městě pokládán za příkladnou oporu společnosti. Zušlechtil město hospodářsky a angažuje se i v politice a zájmu o veřejný rozkvět. Každá větší firma ve městě nese jeho jméno. Klidnou hladinu rodinné i společenské idyly však zčeří nečekaná návštěva. Dávno zamlčené pravdy jsou najednou neúprosné a k odvrácení tragických následků je třeba velká síla dobré vůle,“ připomíná děj dramaturgyně Jana Pithartová.

Hlavní role ztvárňují Milan Němec, dnes již člen Městského divadla Brno, dále Petra Janečková, Veronika Malá, Petr Borovec, Romana Chvalová, Alexandr Postler a Martin Mejzlík.

„Každá záporná postava to má ve svém vnitřku určitým způsobem špatně nastavené, pokroucené, zvrácené. Z dětství, z minula, ze špatné zkušenosti, geneticky. U Bernicka je to navíc mnohem složitější, rafinovanější, nečitelné, latentní, zdálo by se obhajitelné, odůvodnitelné, o to je to však horší a nebezpečnější,“ říká o své postavě Milan Němec a s úsměvem dodává: „Opory mi daly pěkně zabrat! Naložily mi několik náklaďáků textu, který mi ale šel docela po srsti. Na Ibsenovi jsem se vlastně pod taktovkou skvělého Davida Šiktance jenom vezl.“

http://www.vcd.cz

Autor článku: Radek Smetana

Východočeské divadlo Pardubice uvede derniéru Opor společnosti

Inscenace

14.11.2019

Frankenstein ožije na jevišti Divadla Petra Bezruče

Frankenstein ožije na jevišti ostravského Divadla Petra Bezruče. Umělecký šéf ostravského divadla a režisér Jan Holec pro toto uvedení slavného díla Mary Shelleyové připravil vlastní dramatizaci. V hlavních rolích příběhu o povaze dobra a zla i zodpovědnosti vědy se představí Lukáš Melník a Vojtěch Johaník. Slavnostní premiéra se uskuteční v pátek 15. listopadu. ČTK to dnes řekla mluvčí dovadla Michaela Kubicová.

14.11.2019

Ve Švandově divadle chystají adaptaci slavného románu Na Větrné hůrce

Po úspěchu inscenace Hadry, kosti, kůže, vyprávějící o soužití Jana Wericha s Vladimírem Holanem v jedné vile, připravuje režisér Martin Františák ve Švandově divadle další lákavou novinku. V adaptaci Marie Novákové tu brzy ožije jedno z nejslavnějších děl anglické literatury, román Na Větrné hůrce od Emily Brontë. Premiéra stejnojmenné inscenace se chystá 23. listopadu 2019 ve Velkém sále.

14.11.2019

Liberecký baletní soubor uvede jazzovou taneční komedii Sluha dvou pánů

V historické budově Šaldova divadla uvede liberecký baletní soubor již tento pátek 15. listopadu 2019 svoji první premiéru v sezóně – jazzové taneční divadlo Sluha dvou pánů. Choreografie, režie i zpracování libreta se ujala Alena Pešková, která se nechala inspirovat Goldoniho komedií typů Sluha dvou pánů z roku 1745.