30.08.2021 14:26

Východočeské divadlo Pardubice uvede předpremiéru hry Lenky Lagronové Jako břitva

Východočeské divadlo Pardubice po srpnových představeních Tří veteránů a Noci na Karlštejně na Kunětické hoře otevírá brány i své historické budovy, kde ve středu 1. září uvede předpremiéru poetické hry Jako břitva současné české dramatičky Lenky Lagronové.

Text na motivy života, díla a odkazu Boženy Němcové inscenoval režisér Radovan Lipus. Hlavní roli ztvárňuje Martina Sikorová. Oficiální premiéra, z důvodu koronavirové pandemie přesunutá z 20. března, se uskuteční 9. října v Městském divadle.

Obrazivá hra Jako břitva je podložena autorčinou hlubokou znalostí života a díla výjimečné české spisovatelky, ale není životopisná, nelíčí životní příběh Boženy Němcové. „Básnivými doteky se přibližuje k tomu, co je v jejích osudech neuchopitelné. Co je vnitřní svoboda. Z jakých niterných vláken byla utkána mimořádná, složitá osobnost české ženy, jež překonala svou dobu nejen jako spisovatelka,“ uvádí dramaturgyně Jana Pithartová.

„Jako břitva je krásná a nesnadná partitura pro čtrnáct rozmanitých hereckých hlasů. Stále se opakující příběh obtížné a odvážné jinakosti, která banální všednost přesahuje a nad žabincově nehybnou hladinu průměru vyčnívá,“ dodává Radovan Lipus, jenž v Pardubicích již režíroval tragikomedii rakouského spisovatele Arthura Schnitzlera Duše – krajina širá a hru anglického autora Richarda Beana Až na věky.

www.vcd.cz

Autor článku: Radek Smetana