31.08.2006 00:00

Východočeské divadlo Pardubice zahájí novou sezónu na Kunětické Hoře derniérou komedie Noc na Karlštejně

Diváky zde čekají už jen poslední tři představení, v pondělí 4. září se po 123 reprízách s Nocí na Karlštejně rozloučíme.

Český divadelní evergreen měl na Kunětické Hoře premiéru před pěti lety 16. června 2001 v režii Františka Laurina. Od premiéry dostálo obsazení několika změn, ale milý host Radoslav Brzobohatý v roli krále Karla IV. odehrál všechna představení, stejně jako Michaela Frkalová Klenková v roli královny Alžběty, Zdena Bittlová, Lucie Štěpánková, Václav Dušek, Milan Němec, Alexandr Postler a mnozí další. Peška, kterého původně nastudoval Tomáš Kolomazník, nyní hraje Martin Chamer, roli Arnošta z Pardubic po Petru Hübnerovi převzal Jan Hyhlík, další přeobsazení se uskutečnilo v rolích zbrojnošů - Buška po Martinu Hrubém ztvárňuje Josef Pejchal a v roli Rudolfa se po Petru Brychtovi dokonce prostřídali dva herci - Pavel Doucek a Pavel Novotný.

Pardubická verze Noci na Karlštejně se nesmazatelným písmem zapsala do srdcí diváků – nesporným důkazem divácké obliby je na regionální divadlo nebývale vysoký počet repríz. Jubilejní stou reprízu, která se odehrála 27. června 2004 na Kunětické Hoře, navštívil i autor hudby, hudební skladatel Karel Svoboda, který se po zhlédnutí představení svěřil: „Noc na Karlštejně se nyní hraje i v Praze v barokním Nostickém paláci, zde na Kunětické Hoře je ale daleko divočejší prostředí s velkolepým výhledem do kraje. Musím přiznat, že toto pojetí se více přibližuje realitě než to pražské. Mám za sebou opravdu krásný zážitek.“

O víkendu 8. až 10. září na Kunětické Hoře VČD uvede ještě Tři mušketýry s Vladimírem Čechem v roli Kardinála Richelieu. Už nyní můžeme divákům slíbit, že Kunětickou Horu pardubičtí herci neopustí ani v létě 2007, kdy by zde měl mít premiéru muzikál Malované na skle.

Radek Smetana

Zdroj: smetana@vcd.cz

Autor článku: Informace z divadel