24.08.2020 09:42

Vyšla publikace Vladimíra Blaha: Viva La Bohème! Príbeh jednej opery

Viva La Bohéme!
Príbeh jednej opery
Vladimír Blaho

Podtitul publikácie slovenského operného kritika a publicistu Vladimíra Blaha (1943) presne vystihuje jej obsah. Autor v diele venovanom stálici svetového operného repertoáru podrobne sleduje príbeh populárneho Pucciniho diela. Približuje dobový kontext a literárny námet, podľa ktorého vzniklo libreto Bohémy, pozornosť venuje hudobnej stránke diela a jeho miestu v rámci tohto žánru. Cez zrkadlo kritiky aj vlastné divácke zážitky systematizuje inscenácie Bohémy na slovenských operných javiskách i v zahraničí z pohľadu ich umeleckého významu. Pre lepšiu orientáciu autor prikladá aj súpis najvýznamnejších svetových nahrávok Bohémy. Monografické dielo Vladimíra Blaha, milovníka talianskej veristickej opery, je zaujímavým a praktickým „sprievodcom jednou operou“ pre každého nadšenca, sprievodcom, ktorý zároveň otvára dvere do sveta opery.

Slávnostná prezentácia knihy sa uskutoční dňa 12. 08. 2020 o 16:00 hod. na Bratislavskom hrade.

Vydavateľ: Divadelný ústav, Bratislava
Edícia: Svetové divadlo
Rok vydania: 2019
Počet strán: 178
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-8190-043-3

https://www.theatre.sk/

 

Autor článku: Převzato z: https://www.theatre.sk/

Vyšla publikace Vladimíra Blaha: Viva La Bohème! Príbeh jednej opery

Zahraniční divadlo

24.09.2020

Newyorská Metropolitní opera zrušila kvůli covidu-19 celou sezónu

Slavná newyorská Metropolitní opera zrušila celou nadcházející sezónu a oznámila, že zůstane uzavřená až do září příštího roku, informuje agentura Reuters. Vedení opery se podle zveřejněného prohlášení rozhodlo, že se nevrátí k původní aktivitě, dokud bude představovat nebezpečí koronavirus. Opera se sálem pro 3.800 diváků obvykle za sezónu uvede 200 představení a ročně do ní zavítá téměř 800.000 lidí.

21.09.2020

Světoznámý tanečník Sergej Polunin vystoupí v listopadu v Praze

Dopřejte si privilegium přímo z tanečního parketu sledovat mistrovské vystoupení  Sergeje Polunina ve čtyřicetiminutovém sólu, inspirovaném legendárním tanečníkem a choreografem Václavem Nižinským. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost zblízka obdivovat Poluninovu schopnost vzdorovat gravitaci, hypnotizovat publikum prostřednictvím brilantního umění, fenomenální techniky a ve spojení s unikátní jevištní prezentací.

13.09.2020

Podpůrná vyjádření JAMU a AMU k situaci na Univerzitě divadelních a filmových umění v Budapešti

Na základě zákona přijatého vládou Viktora Orbána došlo k transformaci prestižní Univerzity divadelních a filmových studií z veřejné instituce na soukromou nadaci. Tento krok je kritizován z důvodu narušení akademických svobod a autonomie univerzity a upřednostnění zájmů osob navázaných na vládnoucí politickou stranu. Podobný postup byl ze strany vlády aplikován i na jiných maďarských univerzitách.