13.12.2022 15:45

Výstava a kniha Pot, slzy, La Putyka dokumentuje boj novocirkusového souboru s covidem

Fotografové ze spolku 400 ASA, Karel Cudlín, Jan Dobrovský a Jan Mihaliček, dokumentovali v době přísných proticovidových opatření netradiční zápas souboru Cirk La Putyka s nastalou situací. Záznam života cirkusu bez diváků teď vydávají knižně. Užší výběr fotografií vystavují také ve své domovské galerii 400 ASA na pražském Smíchově.

V době, která bylo pro mnohá kulturní odvětví téměř likvidační, se herci ze souboru La Putyka rozhodli pokračovat v činnosti. Navzdory přísným opatřením, které zakazovaly shlukování lidí - a tedy úplně znemožnily návštěvy divadel, kin i cirkusů - pokračoval pražský cirkus La Putyka v programu a experimentoval s formáty předsatvení. Herci například dělali představení ve výlohách pražských ulic, připravovali živý program pro místní rozhlas na českém venkově, nebo po dobu 24 hodin na webu nepřetržitě vysílali výkon jednoho herce na pódiu. Fotografové ze 400 ASA tyto experimenty sledovali po dobu jednoho roku.

Téma Covidu se z fotografického hlediska zpracovávalo často velmi podobně. Opakovaly se záběry z nemocnic, prázdné ulice nebo různé formy protestů proti opatřením, které se v médiích objevují dodnes. Fotografové Cudlín, Dobrovský a Mihaliček se rozhodli zaměřit na stejné téma jiným úhlem pohledu. Fotili to, co v jednu chvíli téměř neexistovalo - kulturu.

Výstava potrvá do konce února 2023.


Karel Cudlín se narodil v roce 1960. V roce 1987 ukončil studium na FAMU, od té doby se věnuje zejména dokumentární fotografii. V letech 1996 až 2003 byl jedním z oficiálních fotografů prezidenta Havla. Byl mnohokrát oceněn, naposled od Asociace profesionálních fotografů titulem Osobnost české fotografie za životní přínos. Pravidelně vystavuje, vydává knihy a spolupracuje s televizí a filmem. Je zakládajícím členem spolku 400 ASA.

Jan Dobrovský se narodil v roce 1960. Vyučil se krmičem dobytka, od konce 70. let fotografuje převážně černobílý dokument. Byl aktivní v disentu a publikoval v samizdatu, po roce 1989 pracoval v médiích. Práci novináře ale opustil a věnuje se byznysu, na začátku milénia se opět začal více soustředit na fotografii. Působí jako předseda Kolegia Paměti národa v organizaci Post Bellum. Je zakládajícím členem spolku 400 ASA.

Jan Mihaliček se narodil v roce 1965. Po maturitě fotografoval skateboardovou a snowboardovou komunitu v Československu a věnoval se fotografování opozičních aktivit před rokem 1989. Po revoluci pracoval v médiích a fotografoval válečné konflikty po světě. Získal několik ocenění Czech Press Photo. Nyní především dokumentuje mise českých lékařů v Africe a na Blízkém východě. Je zakládajícím členem spolku 400 ASA.

400 ASA je fotografický spolek, který v roce 2018 založili fotografové Karel Cudlín, Jan Dobrovský, Alžběta Jungrová, Antonín Kratochvíl, Jan Mihaliček, Tomki Němec a Martin Wágner. Cílem spolku je posilování prestiže dokumentární tvorby. Spolek za dva roky fungování vydal již tři fotografické publikace a zorganizoval mimo jiné i dvě velké kolektivní výstavy.

400 ASA Gallery (Kováků 32, Praha 5) je otevřena od pondělka do neděle od 9 do 17 hodin. Mimo pravidelné výstavy členů 400 ASA představuje i věhlasné zahraniční a domácí dokumentární fotografy a dává prostor i mladým talentovaným tvůrcům.


Pot, slzy, La Putyka

Kde:
Galerie 400 ASA, Kováků 32, Praha 5
Kdy:
Vernisáž – čtvrtek 8. 12. 2022 v 18 hodin, vstup pro novináře od 17:00.
Výstava – pátek 9. 12. až úterý 28. 2. 2023. Denně kromě neděle 9–17 hodin.

http://400asa.org/

Autor článku: Jiří Sedlák