08.02.2012 09:46

Výstava fotografií na Jezerce je věnována Lubomíru Lipskému

Ve filmu, v divadle i v soukromém životě zachycuje populárního herce Lubomíra Lipského výstava fotografií, která byla dnes zahájena v pražském Divadle na Jezerce. Občas tu totiž pohostinsky vystupuje. Nyní v komedii Jevana-Brandona Thomase Charleyova teta s Radkem Holubem v titulní roli.    
A právě sluhu Brasseta hrají někdejší představitelé tety Lubomír Lipský a Jan Hrušínský. Lipský exceloval v této hře už v roce 1964, když ztělesnil postavu studenta Babse, převlečeného za tetu. Hrušínský si tento ženský převlek vychutnal o třicet let později 370krát.

"Jako středoškolák jsem si našetřil peníze a jel se vlakem do Prahy na pana Lipského v této roli podívat," řekl na vernisáži filmový historik Pavel Taussig. Poděkoval mu za smích, který divákům dopřával a dopřává.    
"Podle vlastních záznamů jsem se během 66 let své profesionální dráhy objevil ve 180 inscenacích. Byly to zhruba tři premiéry ročně - je to hrůza, co lidi snesli. Od roku 1950 jsem byl členem Městských divadel pražských, kde se stále objevuji. Hrál jsem v celkem 102 filmech - a nepočítám ty televizní. Profesionálně jsem však začal hrát divadlo už 1. srpna 1945, kdy jsme přijeli do Prahy z Pelhřimova a hráli jsme komedii Rozbitá trilogie v dnešním Smetanově muzeu na Lávce u Vltavy," uvedl Lipský, který se narodil 19. dubna 1923. "Tedy za necelé dva měsíce mi bude, když pámbu dá, 89 a za deset let pak sto let," dodal Lipský.   
 
Divadlo na Jezerce připravuje dvě novinky. Komedii Ludwiga Holberga Jeppe z Vršku uvede poprvé 16. února, historicky první muzikál na této scéně Já, Francois Villon autorů Jiřího Hubače, Ondřeje Brzobohatého a Pavla Vrby bude mít premiéru 22. března. Variaci na téma staré dánské komedie Jeppe z Vršku si podle svých slov zamiloval principál Jezerky a režisér Jan Hrušínský, když v ní hrál titulní roli jeho otec Rudolf Hrušínský v 60. letech v Národním divadle. Nyní tohoto prosťáčka, z něhož urození páni udělají z žertu boháče, ztvární Radek Holub.    
"Komorní muzikál Já, Francois Villon v režii Radka Balaše je věnován památce Jiřího Hubače a Pavla Vrby. Francouzského básníka v něm ztělesní Martin Písařík, Kateřinu ztvární Petra Vraspírová," uvedl Hrušínský. V dalších rolích se objeví například Jana Malá, Petr Kostka, Petr Vacek a Daniel Bambas.
   
Od začátku měsíce se do repertoáru Jezerky vrátila úspěšná hra francouzské autorky Yasminy Rezy Kumšt. I proto přijel z USA jeden z protagonistů této komedie Jan Tříska, který v ní exceluje spolu s Janem Hrušínským a Janem Kačerem. Do začátku března se uskuteční 15 představení. Pouze pět se odehraje v Praze, místem dalších budou Karlovy Vary, Beroun, Ústí nad Orlicí, Žďár nad Sázavou, Písek, Odry, Havířov a Ostrava.

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, pba, foto: Divadlo na Jezerce

Výstava fotografií na Jezerce je věnována Lubomíru Lipskému