13.11.2007 00:00

Výstava o českém loutkářství míří do Španělska

Liberec 13. listopadu (ČTK) - Pět českých loutkových divadel míří do španělské Tolosy na Mezinárodní loutkářský festival Titirijai 07. Česko tam chystá historicky největší přehlídku loutkářského umění v cizině. Její součástí je i ojedinělá výstava českých loutek nazvaná Okno do českého loutkářství. Ředitel libereckého Naivního divadla a koordinátor loutkářské zahraniční mise Stanislav Doubrava ČTK řekl, že půjde o důstojnou a mnohotvárnou prezentaci.

Festival se uskuteční na přelomu listopadu a prosince. Česká prezentace bude mít tři části - divadelní představení vybraných souborů, odborné tematické diskuse a obsáhlou výstavu. Naivní divadlo na ní vystoupí se španělskou verzí své inscenací Janek a fazole. Divadlo Drak tam sehraje představení bez slov Všechno lítá, co peří má. Plzeňské divadlo Alfa si připravilo Tři mušketýry se španělskými titulky, Divadlo Líšeň Brno hru Robinson a Teátr Víti Marčíka bude hrát Prince Bajaju. "Čeká nás asi 30 vystoupení, ukážeme i tvorbu animované produkce a přineseme přehled o nezávislé scéně," uvedl Doubrava.

Ministerstvo kultury podpořilo prezentaci českých loutkoherců ve Španělsku dvě miliony korun. Dramaturgicky, produkčně a finančně bylo nejnáročnější sestavení obsáhlé výstavy, která obsadí deset sálů barokního paláce Aranburu. Exponáty váží sedm tun a jejich přeprava byla složitá. Její základ tvoří exponáty ze sbírky Moravského zemského muzea v Brně, doplňují ho předměty z veřejných i soukromých sbírek mapující zhruba 200letý vývoj českého loutkářství od kočovného divadla až po současnost a odhalující trendy typicky českého loutkového divadla, mimo kočovných marionetářů i rodinné loutkové divadlo, spolkové loutkářství se svébytným projevem umělců české moderny.

Část výstavy se představila už v létě v Oblastní galerii v Liberci, kam přilákala přes 2500 návštěvníků. Po Tolose se výstava přestěhuje do výstavních sálů Paláce šlechtičen v Moravském zemském muzeu v Brně, kde ji bude možné navštívit až do března 2008.

Petra Laurinová fcz

Autor článku: ČTK