24.02.2006 00:00

Výstava připomene slavnou tradici loutkářství v Třeboni

ČESKÉ BUDĚJOVICE/TŘEBOŇ (Jindřichohradecko) 24. února (ČTK) - Slavnou tradici loutkářství v Třeboni, která sahá do 20. let minulého století, připomene od soboty výstava v sále Pod věží. Lidé uvidí více než 60 loutek včetně dekorací k představením a seznámí se s historií a významem zdejšího divadelního souboru.

"Na začátku druhé světové války bylo třeboňské loutkové divadlo nejlepším v Čechách, protože mělo kvalitní hry, vynikající osvětlení i zvukovou aparaturu. Tehdy se na představení sjížděli diváci zdaleka, vidět je bylo otázkou prestiže," řekla ČTK předsedkyně Spolku přátel Třeboně Jiřina Psíková.

Loutkářství má v Třeboni tradici dlouhou 85 let, současná scéna v klášteře existuje od roku 1953. Podle Psíkové je třeboňské loutkové divadlo mimořádné tím, že si po celou dobu udrželo tradici marionet, zatímco jiná divadla v republice již hrají i pohádky s jinými druhy loutek a v moderním pojetí.

Na věhlasu zdejších divadelníků měl velký podíl žák Maxe Švabinského Pravoslav Martínek, jehož loutky, pocházející z 20. let, jsou nejvzácnějšími exempláři na výstavě. "Jejich zvláštností je, že se dají převlékat, takže s nimi lze hrát různé inscenace," dodala Psíková. Výstava začíná v sobotu v 15:00 a potrvá do konce března.

Spolek třeboňského loutkového divadla má nyní asi 25 členů a na léto chystá obnovenou premiéru hry nazvané Krčín a třicet hastrmanů. Příběh, který vychází z historie města a okolí, se s velkým úspěchem hrál v letech 1955 až 1976, měl 170 repríz. Soubor ho předvede publiku v dobových kulisách a s historickými loutkami.

bin kri

Autor článku: ČTK