25.04.2012 21:01

Výstava připomíná 20 let působení skupiny Jednotka

Fotografie, které přibližují různá vystoupení a performance skupiny Jednotka, vystavuje galerie Fotograf Gallery ve Školské ulici. Vychází z archivu skupiny, který vytvořil a vedl člen skupiny Krištof Kintera, a obecně připomíná dění na české kulturní scéně z počátku 90. let, tedy vzniku skupiny.

Náplň činností Jednotky byla pestrá na formy - od experimentálně divadelních vystoupení, přes veřejné performance, které se také objevovaly na různých mezinárodních i místních festivalech a pár výstavách, až po privátní akce, které sloužily jen pro vnitřní potřeby skupiny a nebyly určeny publiku.
Rané akce Jednotky byly určeny pro náhodného diváka nebo úzkou veřejnost. Měly v sobě surrealistická východiska, absurdní nálady, zájem o fantazii, tajemno, napětí, ale zároveň i řád a uspořádání. Obsahy všech divadelních představení a performancí Jednotky jsou založeny ne na návratu do minulosti, mýtu, ale na zkoumání současné reality.

Později si Jednotka vytvořila zázemí v experimentálním prostoru NoD, který zakládala a dala mu podobu. Příležitostně ožívá v době festivalů 4 + 4 dny v pohybu, kdy připravuje festivalový bar s typickou a vyhledávanou atmosférou a spolupodílí se na celkové koncepci festivalu.

Autor článku: ČTK: hrm, mkv

Výstava připomíná 20 let působení skupiny Jednotka