27.06.2006 00:00

Výstava spojí Cimrmana s jindřichohradeckou úzkokolejkou

České Budějovice/Jindřichův Hradec 27. června (ČTK) - Cestovatelskou vášeň Járy Cimrmana a fenomén jindřichohradecké úzkokolejné železnice propojí dvě výstavy, které ve čtvrtek začnou v jindřichohradeckém Zámeckém mlýně. Jedna připomene 40 let Divadla Járy Cimrmana, druhá 100. výročí unikátní trati z Jindřichova Hradce do Obrataně.

"Pojítkem mezi oběma výstavami je technika a doba sklonku rakousko-uherské monarchie," řekl ČTK galerista Jiří Langer. Cimrman bude připomenut hlavně jako světoběžník a vynálezce, úzkokolejku představí fotografie a různé železniční relikvie.

Ředitel Jindřichohradeckých místních drah Jan Šatava dnes ČTK řekl, že výstava je předzvěstí podzimních oslav století této trati. Nabídku prezentovat ji s nadhledem a cimrmanovským humorem prý přijal rád. "Je třeba si i sami ze sebe občas udělat legraci," uvedl.

Návštěvníci uvidí mimo jiné výsledek Cimrmanovy snahy sestrojit úzkokolejný lůžkový vůz, pro který musel kvůli nedostatku peněz zvolit minimalistickou variantu, takže vznikla postel na železničních kolech.

Cimrman je s jindřichohradeckou úzkokolejkou spojen hlavně díky příběhu připomínaném od roku 2000 ve stanici Kaproun mezi Kunžakem a Landštejnem, kde byl mistr násilně vyloučen z přepravy. "Ta fabulace už žije vlastním životem, lidé tam kvůli tomu přijíždějí a skládají mohylu, objevuje se i v turistických průvodcích," řekl ČTK Šatava.

Kaproun bude jednou ze zastávek Expresu Járy Cimrmana, který na počest zahájení výstav vyjede ve čtvrtek v 9:50 z Jindřichova Hradce. Pojedou s ním i členové Divadla Járy Cimrmana, kteří ve slavné zastávce pobudou necelou hodinu a připomenou její historii. Do Hradce se vlak vrátí před 15:00, divadelníky z nádraží převeze historický autobus do Zámeckého mlýna. Vernisáž začne v 16:00 a zahájí ji Zdeněk Svěrák.

Alena Binterová mol

Autor článku: ČTK