16.10.2012 10:49

Výstava v galerii Thálie připomene tvorbu divadelního výtvarníka Alexandra Babraje

Unikátní výstava, která přibližuje proces vzniku výtvarné podoby divadelní inscenace, začíná ve středu 17. října odpoledne v galerii Thálie v prostorách Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě. Pestrou expozici tvoří především scénické a kostýmní návrhy Alexandra Babraje, dlouholetého šéfscénografa a vedoucího výpravy Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Je ale doplněna také o ukázky kostýmů či makety scén, jichž byl Babraj tvůrcem. Výstava se koná u příležitosti pátého výročí úmrtí umělce, jenž se výrazně zapsal do výtvarného pojetí divadla v České republice na přelomu století.

Babraj se narodil v Opavě 7. února 1948. Po vystudování Střední uměleckoprůmyslové školy pracoval nejprve v uherskohradišťském a později v českotěšínském divadle.  Od roku 1975 působil ve Státním divadle v Ostravě, dnešním Národním divadle moravskoslezském, kde byl posledních sedmnáct let šéfem výpravy a šéfscénografem. Jako výtvarník se podílel na vzniku celé řady inscenací všech žánrů – baletních, operních, operetních, činoherních i muzikálových. 

Návrhy scén i kostýmů, ale i loutek vytvářel Alexandr Babraj také pro další česká a zahraniční divadla, pro film i televizi. Jeho klasické výpravné scény a kostýmy okouzlovaly i diváky muzikálů na ledě Mrazík a Romeo a Julie. Věnoval se též malbě a grafice, připravoval knižní i reklamní grafiku a firemní značky. S jeho prací se mohou dodnes setkávat diváci v Loutkovém divadle Ostrava, pro které vymyslel podobu loutek pro pohádku Broučci, a v Národním divadle moravskoslezském, kde jsou stále v repertoáru inscenace Prodaná nevěsta, La Traviata, Sněhurka a sedm trpaslíků nebo Mrazík. Babrajovy návrhy výpravy muzikálu Mrazík pro ostravské divadlo dotvářela jeho dcera Veronika Babrajová Hindle. „Jdu v tátových šlépějích, protože tak si ho stále připomínám. Je neuvěřitelné, jaký rozsah práce otec zvládal,“ řekla Hindle.


La Traviata

Alexandr Babraj zhotovil jen pro ostravské divadlo na dvě stovky výprav, celkem je autorem čtyř stovek scén, kostýmy navrhoval pro dvě stovky inscenací. Na přípravě výstavy, která přináší průřez jeho tvorbou, se podílelo mnoho institucí i soukromých osob, Babrajových přátel a blízkých. Návrhy kostýmů i scén pocházejí ze sbírek Ostravského muzea, Slezského zemského muzea, České televize Ostrava, zapůjčili je také Jan Benek, Milena Sladká a Zdena Babrajová. Kostýmy a části scén jsou z Národního divadla moravskoslezského, do svých archivů sáhly též Slezské divadlo Opava, Těšínské divadlo a Divadlo loutek Ostrava.

 „Čerti Alexandra Babraje jsou rozverní, ježibaby zamračené, Sněhurka laskavá, Tosca vášnivá. Žádný z kostýmních návrhů Alexandra Babraje nepřináší jen podobu šatů, které má mít herec na sobě. Ve tvářích postav se odráží i jejich charaktery. Návrhy scén jsou precizní, plné barev a fantazie, jsou důkazem dokonale zvládnuté techniky kresby i malby. Každý návrh se tak stává i obrazem, sám o sobě je uměleckým dílem. Babraj pracoval usilovně a téměř stále, ale také s láskou, neobvyklou invencí, mimořádně pečlivě, jak ostatně dokládají i makety scén dovedené do nejmenších detailů,“ říká kurátorka výstavy Ivana Gračková. 

Putovní výstava měla svou vernisáž 21. června 2012, tedy v den pátého výročí Babrajova úmrtí. Konala se kolonádě Sanatorií Klimkovice, které jsou jejím hlavním garantem. Poté si ji mohli prohlédnout návštěvníci galerie Beseda v Hukvaldech a Galerie VIP ve Slezském divadle Opava. Z Ostravy, kde bude do 14. listopadu, se bude stěhovat do Beskydského divadla Nový Jičín, kde bude k vidění od 15. listopadu do 17. prosince 2012.


Prodaná nevěsta

Autor článku: Viola Kučerová

Výstava v galerii Thálie připomene tvorbu divadelního výtvarníka Alexandra Babraje