10.05.2006 00:00

Výstava v Náprstkově muzeu přibližuje korejské tradice

Praha 10. května (ČTK) - Korejská domácnost, šatník z období 19. a počátku 20. století, oblíbené postavičky loutkového divadla i masky lidových tanečních produkcí se představí na výstavě, která začíná v Náprstkově muzeu v Praze. Expozice nazvaná Korejské tradice vznikla ve spolupráci s Česko-korejskou společností v rámci projektu Korea: její tradice a současnost 2006 u příležitosti 55. výročí české koreanistiky. Potrvá do 24. září, a pořadatelé tak chtějí přiblížit návštěvníkům poznání nepříliš známé mimoevropské kultury.

"Výstava je o způsobech odívání a bydlení v tradiční Koreji. Obsahuje keramiku, předměty do domácnosti, truhly, zbraně i mince. Další část přibližuje oděvy a oděvní doplňky, výšivky nebo dětské botičky. Jde o vůbec první expozici těchto exponátů," řekla ČTK komisařka výstavy Alice Kraemerová.

Značná část exponátů pochází z darů severokorejského i jihokorejského velvyslanectví. Vystaveno má být zhruba 200 předmětů z více než 550, které muzeum vlastní. I když v porovnání s dalšími sbírkami není korejská expozice nijak rozsáhlá, obsahuje některé unikátní předměty z minulého století, jako například masky a loutky. Zajímavé jsou i předměty denní potřeby, jež zahrnují ukázky nádobí z porcelánu, keramiky a kovu. Obzvlášť cenné jsou podle Kraemerové dvě misky, z nichž jedna byla vyrobena před rokem 1468 a další pochází ze 14. století.

Protagonisté projektu, který finančně podpořily známé korejské výrobní firmy, chtějí přiblížit Koreu po stránce kulturní i vědecké. Letos je tomu totiž 55 let, co na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy koreanistika vznikla jako studijní obor. Podle předního koreanisty Vladimíra Pucka jej dosud absolvovalo zhruba 70 lidí. V socialistickém období však bylo studium značně okleštěno tím, že veškeré vazby byly omezeny na Korejskou lidově demokratickou republiku.

"Zájem o studium koreanistiky výrazně vzrostl po navázání diplomatických styků s Korejskou republikou, tedy jižní Koreou. Tento obor je otvírán jednou za dva až tři roky a hlásí se stále více uchazečů. Nejde však pouze o počet lidí, ale o motivaci studentů. Zlepšila se image Koreje. To se příznivě projevuje i na přijímacím řízení," řekl ČTK Pucek.

Upozornil, že na rozdíl od socialistického období se výrazně omezily kontakty s KLDR. "Stranická ideologie i státní politika severní Koreje nepříliš přátelsky vnímá změny, které v České republice nastaly po listopadu 1989. Diplomatické styky ale byly zachovány a udržela se i bohemistika v Pchjongjangu," uvedl.

Alexandra Malachovská kš

Autor článku: ČTK