30.11.2011 11:19

Výstava ve foyer Divadla Bez zábradlí představuje Vančurovy portréty slavných světových divadel

V předvánočním čase připravil Institut umění – Divadelní ústav (IDU) v Divadle Bez zábradlí výstavu potrétů divadel s názvem Jan Vančura maluje divadelní podobizny. IDU tak nepřímo navazuje na předchozí úspěšnou výstavu divadelních plakátů Když divadelní plakát je umění, která zdobila foyer divadla od ledna 2011. 

Do divadla jsem se zamiloval hned od svých prvních scénografií, ale přece jen jsem nebyl vystudovaný scénograf, dělal jsem to jinak než ostatní a moc mě v divadlech nechtěli...Tak jsem si ta divadla začal malovat,“ říká o tom, proč začal malovat divadelní budovy autor obrazů Jan Vančura a dodává: „Nejdřív jsem namaloval to velké liberecké, pak jsem začal malovat i slavná divadla v zahraničí a představoval jsem si, že tam někdy vkročím i jako scénograf.“

Výstava dvou desítek portrétů nejen českých, ale i světových divadel, je instalována ve foyer Divadla Bez zábradlí a potrvá od prosince 2011 až do března 2012. Jan Vančura na svých obrazech zachytil budovy a interiéry nejen světových divadel, na př. Volksoper ve Vídni, Pařížskou operu, Národní operu v Sydney, ale i naši Zlatou kapličku, několikrát Státní operu v Praze; zároveň připomíná i významné události kolem divadelních domů, např. demolici Národního divadla před rekonstrukcí v roce 1983 či požár divadla La Fenice v Benátkách.

Jan Vančura - scénický a kostýmní výtvarník, malíř, původně vyučený jako sklář. S divadlem začal spolupracovat až v roce 1976 v Liberci, kde v letech 1986 - 2000 byl v angažmá jako scénograf. Jeho pojetí scénografie je především malířské, rehabilituje barokní kulisový systém, ale pracuje s ním s nadhledem antiiluzivního divadelníka současnosti. Ve svých výpravách zasvěceně cituje různé architektonické styly, pro svou zálibu v harmonii a řádu však není řazen k postmoderně. Ve volné malířské tvorbě se věnuje „portrétům“ divadelních budov a jejich interiérů. Za scénografickou tvorbu získal Stříbrnou medaili na PQ 1979 a1983, Zlatou medaili za scénu a kostýmy k Mozartově Kouzelné flétně na PQ 1991a Stříbrnou plaketu na Triennale v Novém Sadu 1985. Spolupracoval s Národním divadlem v Praze, Divadlem za branou II, Divadlem Labyrint v Praze, Janáčkovou operou v Brně, Divadlem J. K. Tyla v Plzni, s divadlem Hrvatsko narodno kazalište v Zagrebu, s německými operními divadly Stadttheater Görlitz a Musiktheater Zwickau a dalšími českými divadly.

Oddělení sbírek a archivu IDU získává, zpracovává, uchovává a prezentuje sbírkové předměty a archivní dokumenty, týkající se divadla především na českém území. Sbírka se orientuje na scénografii, obsahuje originály scénických a kostýmních návrhů, makety a jiné artefakty významné umělecké a divadelně historické hodnoty. Mimo to se podílí na zpracování rozsáhlého fondu fotografií a plakátů, které jsou postupně konzervovány, evidovány a digitalizovány.

Výstavu připravily kurátorky Oddělení sbírek a archivu IDU Helena Albertová a Denisa Šťastná.

Výstava ve foyer Divadla bez zábradlí (Jungmannova 31, Praha 1) potrvá do března 2012.

Další informace na www.idu.cz

Autor článku: Eva Papánková

Výstava ve foyer Divadla Bez zábradlí představuje Vančurovy portréty slavných světových divadel