01.11.2019 12:02

Výstava Vznik Občanského fóra v Činoherním klubu

Činoherní klub si Vás při příležitosti 30. výročí založení Občanského fóra v Činoherním klubu dovoluje pozvat na výstavu do Činoherní kavárny: VZNIK OBČANSKÉHO FÓRA V ČINOHERNÍM KLUBU

V úterý 5. listopadu v 17 hodin na vernisáži fotografií Jaroslava Kořána, Miroslava Pokorného, Pavla Štolla, Stanislava Cimbury, Milana Jankoviče, Jana Malého, Jiří Poláčka a Ivana Lutterera, Stanislava Slavického & Michala Cihláře zahrají Milan Svoboda a Michal Gera.

Na videozáznamu z 19. 11. 1989 se podíleli Richard Kraus a Originální Videožurnál (Andrej Krob).

Založení Občanského fóra se uskutečnilo v Činoherním klubu 19. listopadu 1989 v dekoraci Gogolových Hráčů. Premiéra této inscenace v režii Ladislava Smočka se konala 17. listopadu 1982 (měla se odehrát o pár dnů dříve, ale byla přeložena z důvodu úmrtí prvního tajemníka ÚV KSSS Leonida Brežněva).

Hned po událostech na Národní třídě 17. listopadu 1989, se divadelníci 18. listopadu na svém setkání v Realistickém divadle rozhodli ke stávce divadel. 18. listopadu večer odhrnul Jiří Kodet v Činoherním klubu oponu, která byla součástí dekorace Gogolových Hráčů, a pronesl větu: „… vzhledem k včerejším událostem, a nejen včerejším událostem, ale událostem vůbec, jsme se dohodli, že nebudeme hrát divadlo.“ Potlesk diváků vyjádřil souhlas s tím, že se místo inscenace bude mluvit, diskutovat… To byl počátek.

19. listopadu se v Činoherním klubu zformuloval základní požadavek vzniklého Občanského fóra. Všichni účastníci se pak rozešli do noční Prahy, nabité otazníky a přirozeným napětím: „Co bude dál?“

Činoherní kavárna, Ve Smečkách 26, Praha 1
5. 11. 2019 – 30. 11. 2019
Autor výstavy: Radvan Pácl
Spolupracovali: Petra Honsová a Martin Straka

http://cinoherniklub.cz/

Autor článku: Petra Honsová