07.10.2021 11:48

Výstavní projekt VZTAHY FUNDUS UTOPIE v pražské Invalidovně

VZTAHY FUNDUS UTOPIE
Studio Alta Invalidovna, Praha
15. – 26. 10. 2021

Nestihli jste výstavní projekt VZTAHY FUNDUS UTOPIE v červnu 2021 Brně? Naštěstí má dvě části a my vám teď přinášíme tu pražskou! Výstava VZTAHY FUNDUS UTOPIE představuje sedm významných divadelních osobností a kolektivů a jejich odlišné přístupy ke scénografii, světelnému a zvukovému designu.
V pražském Studiu Alta se s tvorbou vystavujících setkáte v minimální (téměř absenční) podobě. Scénografie jako artefakt, scénografie jako idea, scénografie jako kolektivní praxe je tentokrát prezentována téměř výhradně prostřednictvím audiovizuální formy.
Ta odráží proces vzniku samotné výstavy, společné diskuse nad stavem a vystavováním scénografie, i úvahy nad vlastní tvorbou.

Z hledišť, jevišť, fundusu, skladů a dílen se vracíme zpět do hlav scénografů, k idee a utopii.

Výstava bude zahájena vernisáží 14. 10. v 18:00 koncertem Michala Cába na Knotbutton a bude pokračovat do 26. 10. 2021. Je ji možno navštívit vždy od 14.00 – 20.00
V poslední den výstavy proběhne od 16:00 neformální diskusní setkání na téma Pražské Quadriennale 2023, které navazuje na tradiční symposia Poločas rozpadu.

Vystavující:

  • Pavla Beranová
  • Michal Cáb
  • Handa Gote
  • Zuzana Sceranková
  • Matěj Sýkora
  • Martina Zwyrtek
  • Spolek divadelních ochotníků Sedlčany

Kurátoři: Anna Chrtková, Jan Matýsek, Amálie Bulandrová

www.vztahy-fundus-utopie.cz

Výstava VZTAHY FUNDUS UTOPIE navazuje na tradici národních přehlídek Salón české scénografie, které byly pod různými názvy pořádány již od roku 1977. Formát, v němž v předchozích ročnících prezentovali vystavující svá díla individuálně, se letos transformuje v tematicky a kurátorsky zaštítěnou výstavu.

Speciální místo je na výstavě vyhrazeno zásadní postavě české scénografie Petru Matáskovi (1944-2017), jehož tvorba je spojena především (ale nejen) s královéhradeckým divadlem DRAK. Coby vyhledávaný výtvarník spolupracoval Petr Matásek s desítkami režisérů a vytvořil více než 160 výprav k loutkovým, činoherním i operním inscenacím. Jeho práci připomenou modely, fotografie a rozhovory s bývalými spolupracovníky a přáteli.

Projekt realizuje: ČOSDAT
Projekt je realizován s finanční podporou: hl. m. Praha, Státní fond kultury ČR, Ministerstvo kultury ČR, Institut umění – Divadelní ústav, Perform - Czech
Partner projektu: Alta, CED, Terén
Zvláštní poděkování: Národní divadlo Brno, Národní divadlo, AAA Color, s.r.o., OC Dornych, Dílny divadla Disk, HaDivadlo

Autor článku: IDU

Výstavní projekt VZTAHY FUNDUS UTOPIE v pražské Invalidovně

Zprávy

18.10.2021

Noc divadel proběhne 20. listopadu s podtitulem Fresh Air

Devátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 20. 11. 2021, letos s podtitulem Fresh Air. Zúčastněná divadla představí například čerstvé novinky na divadelní scéně, novátorské přístupy či reflexi pandemické situace, která citelně zasáhla živou kulturu. Institut umění – Divadelní ústav (IDU) také po roční přestávce otevře své sídlo jako hlavní festivalové infocentrum. Největší divadelní svátek v Evropě opět nabídne noční prohlídky, divadelní dílny, diskuze s tvůrci, představení a performance – zdarma nebo za symbolické vstupné.

15.10.2021

Diskuse The Show Must Go ON/OFFline: Řekli jsme NE. Studenti/studentky divadelních akademií se brání zneužívání moci

Další z řady mezinárodních diskuzí The Show Must Go ON/OFFline. V mnoha divadelních akademiích v Evropě se studentky a studenti stávají iniciátorkami/y změny tím, že poukazují na různé formy zneužívání moci. Reakcí je mnohdy mimořádně silný odpor. V jiných případech se rozhostí pouze velké ticho, ještě jindy se připojují další zúčastněné strany a podporují proces změny. Nakonec ale instituce reagují a transformují se.

14.10.2021

Zemřel profesor Divadelní fakulty JAMU Miroslav Plešák

Janáčkova akademie múzických umění s hlubokým zármutkem oznamuje, že dnes dopoledne 13. října 2021 náhle ve věku 78 let zesnul profesor, člen Akademického senátu Divadelní fakulty a emeritní profesor JAMU Miroslav Plešák.