11.05.2018 10:37

Výstavu Cesta do Mytologie připravilo Divadlo bratří Formanů ve spolupráci se Sladovnou v Písku

Do světa mytologických zvířat i rostlin zavede děti výstava Cesta do Mytologie, kterou dnes otevře písecká galerie Sladovna. Spolupracovala na ní s Divadlem bratří Formanů, zčásti je inspirována knihou Geralda Durrella Mluvící balík, kterou Formani adaptovali pro Národní divadlo jako operu Čarokraj. ČTK to dnes řekli Matěj Forman a kurátorka Tereza Dobiášová. Výstava potrvá do konce léta.

Tým Sladovny oslovil Formany poté, co viděl jejich výstavu Imaginárium. To je podle Matěje Formana interaktivní mozaika, „rozkvetlá kytice nápadů, dekorací, loutek a hraček" z dílny spolupracovníků divadla a z fundusu.

„Podařilo se vytvořit velkou výtvarnou, deskovou, zážitkovou hru s mnoha detaily, které přináší dětem poznání. Záměr byl nechat je projít příběhem, nechat je objevovat, vyřádit se, vyžít. Je to v duchu (hesla) Sladovny galerie hrou, ale nejde o to si jenom hrát. Je tady snaha, na základě příběhu Geralda Durrella, který je pestrý, fantazijní, pohádkový, velice o přírodě a o zvířatech, rozehrát dobrodružnou cestu pro děti od tří let až po náctileté," řekl Matěj Forman.

Cílem bylo vytvořit čarovný kraj mytologických bytostí. Vznikl labyrint, děti čeká i příběh. „Je to mytologický svět, do kterého mohou děti vstoupit, potkat se tady s různými mytologickými zvířaty, rostlinami, se všemi bytostmi, které jsou kouzelné. Můžou se tady mnoho dozvědět, ale hlavně si můžou hrát a prožít si čarovný kraj mytologie," řekla Dobiášová.

Sál prvního patra zaplnili jednorožci, pták fénix, bazilišci, dračice, harpyje, jelen, žralok, skopci; na jedné dráze se děti promění v mořské panny a přijedou na ostrov vlkodlaků, roli hraje i hrad lasiček.

„Je to mix všeho. Pro nás bylo důležité uvědomit si, že mytologie je mnohem blíž realitě, ve které žijeme, než jak to ukazují hollywoodské filmy. Vybírali jsme z různých kultur, pracovali jsme trochu dadaistickým způsobem," řekla kurátorka. Hlavním výtvarníkem byl Josef Sodomka z Divadla bratří Formanů, všechny kulisy jsou ručně malované.

Sladovna loni přilákala rekordních 56.000 návštěvníků. Kdysi průmyslová budova je největším zážitkovým prostorem pro rodiny s dětmi v Jihočeském kraji. Sladovna má letos rozpočet 14,6 milionu Kč, zahrnuje i očekávané příjmy včetně peněz z grantů. Město letos přispělo částkou 8,3 milionu Kč.

http://www.sladovna.cz/

Autor článku: ČTK: vkc, hj

Výstavu Cesta do Mytologie připravilo Divadlo bratří Formanů ve spolupráci se Sladovnou v Písku

Zprávy

20.08.2019

Vyšla kniha Miroslava Lukáše Divadlo v Mikulově za éry rodu Dietrichsteinů

Kniha mapuje divadelní život v Mikulově od doby, kdy panství získal rod Dietrichsteinů, až do začátku druhé světové války. Ve svých hlavních částech se zabývá zámeckou divadelní kulturou, školským divadlem, kočovnými společnostmi, které do města přijížděly a v neposlední řadě také zrodem měšťanské kultury.

20.08.2019

Noc divadel 2019: Pro Čechy je divadlo především společenskou událostí

Dle aktuálního výzkumu evropského divadelního publika se potvrzuje, že divadlo je pro Čechy především společenskou záležitostí. Hlavní motivací pro návštěvu divadelního představení je především touha strávit čas s rodinou a přáteli. Průběžné výsledky výzkumného projektu ASSET, který srovnává pět evropských metropolí, poukazují na silnou tradici divadla u nás. Na výzkumu se podílí i Noc divadel, která proběhne 16. listopadu 2019, v předvečer 30. výročí sametové revoluce.

19.08.2019

Nová jednatelka Městského divadla Kladno Irena Žantovská se dnes ujala funkce

Nová jednatelka kladenského divadla Irena Žantovská se dnes ujala funkce. Výměna jednatele vyvolala v divadle krizi, zaměstnanci vyhlásili stávkovou pohotovost a chtějí návrat Jana Krafky, jemuž vedení města vytýkalo ztrátové hospodaření instituce. Žantovská pro ČTK uvedla, že chce zlepšit ekonomickou situaci v divadle a po nástupu se sejde s herci i ostatními zaměstnanci. V této sezoně nehodlá dělat personální ani dramaturgické změny.