03.11.2021 13:27

Významný český výtvarník Alois Mikulka získal cenu ASSITEJ

V pátek 5. listopadu bude ukončena letošní Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež ASSITEJ 2021. U příležitosti uvedení inscenace Aby se děti divily, která byla inspirována texty a obrázky Aloise Mikulky, byla tomuto brněnskému výtvarníkovi udělena Cena ASSITEJ. Tou se každoročně symbolicky odměňuje osobnost, která se zvláště zasloužila o rozvoj divadla pro děti a mládež. Divadelní přehlídka se pravidelně koná u příležitosti Světového dne divadla pro děti a mládež, který si připomínáme 20. března. Vzhledem k pandemickým opatřením se letos konala v náhradním termínu od 2. září do 5. listopadu. Zakončena byla představením Ostře sledované vlaky divadla Radar. Výbor českého střediska ASSITEJ uděluje cenu od roku 2002.

„Dílo Aloise Mikulky je plné světla a radostné poťouchlosti, ozdravné, lehce podvratné obrazové i jazykové neotřelosti, bystrosti a hravosti a především – tak trochu rošťácké, realismem nespoutané – fantazie,“ uvedl přední divadelní kritik a člen předsednictva ASSITEJ Vladimír Hulec.

Brněnský malíř, sochař, grafik, ilustrátor, scénograf, autor divadelních her pro děti, pohádek, básní a próz Alois Mikulka, který letos v srpnu oslavil osmdesáté narozeniny, bývá označován za žijícího klasika české pohádky. Od šedesátých let minulého století napsal a nakreslil dlouhou řadu knížek pro děti nejrůznějšího věku, od nejmenších přes školáky po odrostlejší a dospělé.

Adaptace Mikulkových knížek se na českých a moravských jevištích objevují už plných šedesát let. Podle jeho textů a za doprovodu jeho obrázků a ilustrací či v jeho scénografii vznikla řada divadelních inscenací v Brně, Ostravě, Šumperku, Českých Budějovicích, Zlíně, Chebu, Praze i jinde. Není snad u nás čtenáře a diváka, který by se s jeho tvorbou aspoň jednou nesetkal.

Za své dílo byl autor několikrát oceněn. Zlaté stuhy, celostátní ocenění v oblasti knižní tvorby pro děti a mládež, má doma dokonce čtyři (1996, 1998, 2004, 2006). Krom toho Cenu Albatrosu za významný přínos dětské literatuře (2014). Vyznamenalo jej - za přínos v oblasti literatury pro děti a mládež - rodné město Brno (1998) i Jihomoravský kraj (2014). Jeho dílo znají také v zahraničí, publikoval, vystavoval či jeho texty inscenovali v Tallinu, Stockholmu, Bělehradě, Frankfurtu nad Mohanem, Londýně, Rennes, dokonce až v Mexico City.

Inscenaci Aby se děti divily, která byla k vidění v KD Mlejn, nastudovalo Divadlo Bolka Polívky. Režie se ujala Zoja Mikotová, která o jeho díle řekla: „Texty i obrázky Aloise Mikulky jsou pro mne velkou inspirací. Jeho svět má v sobě zvláštní divokost a zlobivost, zároveň také něhu a radost. Je blízký dětem a dospělí se v něm také neztratí.

Letošní edice Přehlídky ASSITEJ proběhla ve zkrácené formě dne 2. 9. v prostorách KD Mlejn v pražských Stodůlkách. Zahájena byla Besedou s odborníky na divadlo pro děti a mládež na téma „Fenomén POHÁDKA v současném divadle pro děti“. Inspirativní diskuzi vedla Zuzana Vojtíšková, členka výboru českého střediska ASSITEJ a expertka na téma tradiční pohádky. Po debatě bylo možné zhlédnout již zmiňované představení Aby se děti divily a jako bonus zahrála i dětská rocková kapela Bombarďák s frontmanem Jirkou Jelínkem, úspěšným brněnským režisérem divadla pro děti. Přehlídka bude ukončena představením Ostře sledované vlaky pražského divadla Radar, které se z důvodu nemoci přesunulo až na listopadový termín. Již nyní se těšíme na další ročník festivalu, který, pokud pandemická situace dovolí, proběhne v tradičním březnovém termínu jako oslava Světového dne divadla pro děti a mládež.

Světový den divadla pro děti a mládež se slaví jako výraz podpory dětí a mládeže a uznání jejich práv na umělecké a kulturní obohacení, zejména prostřednictvím divadelní kultury. České středisko ASSITEJ slaví Světový den divadla pro děti a mládež stejnojmennou přehlídkou, která představuje výběr kvalitních divadelních inscenací činoherních i loutkářských od profesionálních skupin, amatérských souborů i souborů dětských a středoškolských s diváckou adresou od dětí předškolního věku přes žáky obou stupňů základních škol po dospívající mládež.

Více informací naleznete na webové stránce: https://assitej.idu.cz/

Autor článku: Radka Lím Labendz, foto: DENÍK/Drahomír Stulír, zdroj: https://www.denik.cz/ostatni_kultura/kredo-ilustratora-mikulky-chci-lidi-bavit-ne-rozcilovat-20130902-vd34.html