21.05.2021 11:39

Výzva Vitamín D aneb Divadla spolu je v cíli a my známe vítěze

Přímým přenosem z Divadla F. X. Šaldy v Liberci vyvrcholila v neděli 9. května 2021 velká divadelní adrenalinová výzva Vitamín D aneb Divadla spolu. Do akce se zapojilo 13 divadel z celé republiky, která dostala za úkol během 72 hodin napsat, nazkoušet, zinscenovat a natočit divadelní miniinscenaci na společné téma, kterým bylo přísloví “Nestačí, když umíš jezdit, musíš také umět padat.“

Všechna divadla se s výzvou popasovala na výbornou, každý soubor k zadání přistoupil po svém a vždy velmi originálně. Někdo se snažil ztvárnit přísloví napřímo, jiný spíše metaforicky, někde volili žánr komediální, jinde se nebáli hledat hlubší společenské podtexty. Každá inscenace byla jiná, jedno však měly společné – kreativní energii, spoustu krásných divadelních nápadů, momentů a překvapení. Přímý přenos, nebo jeho záznam, si pustilo přes 8.000 diváků, dalších 18.000 zhlédnutí pak měly jednotlivé miniinscenace umístěné na YouTube kanálu Vitamín D samostatně. Je to skvělý výsledek a my všem divákům moc děkujeme. Stejně tak nás všechny zúčastněné těšila diskuse, která se pod přenosem rozjela. Dalo se z ní vyčíst, že se divákům celá událost líbila a zaujala je. A to je pro všechny, kteří se na této velké akci podíleli, ta největší odměna.

Připomeňme si ještě jednou, která divadla se do této výzvy zapojila. Byly to tyto soubory: Divadlo A. Dvořáka Příbram, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Divadlo loutek Ostrava, Divadlo Mír Ostrava, Klicperovo divadlo Hradec Králové, Městské divadlo Kladno, Městské divadlo Mladá Boleslav, Městské divadlo v Mostě, Městské divadlo Zlín, Naivní divadlo Liberec, Východočeské divadlo Pardubice a Západočeské divadlo v Chebu společně s činohrou Karlovarského městského divadla.

Ačkoliv jsme často prohlašovali, že celá akce není soutěžní, chtěli jsme dát divákům prostor, aby se mohli do naší hry zapojit. Proto měli možnost prostřednictvím lajků odevzdat hlas té inscenaci, která je nejvíce zaujala. Všichni na to měli deset dnů, a protože tato lhůta již uplynula, můžeme vyhlásit vítěze našeho neoficiálního klání. Stal se jím soubor Západočeské divadlo v Chebu společně s činohrou Karlovarského městského divadla. Jejich inscenace Strajk, kde nám dali nahlédnout to těžkého života bowlingových kuželek, si po právu získala nejvíce diváků. Takže, gratulujeme na západ Čech a putovní cenou pro vítěze je liberecký Láďa, což je dvou a půl metrová socha vzdáleně připomínající Oscara. Věříme, že si jej chebští brzy vyzvednou.

Ještě bychom rádi všem připomněli, že YouTube kanál Vitamín D aneb Divadla spolu je i nadále spuštěn a otevřen, takže pokud jste ještě záznam přenosu, nebo jednotlivé inscenace, neviděli, máte stále možnost se na ně podívat. Určitě to udělejte, stojí to za to.

www.saldovo-divadlo.cz

Autor článku: Jiří Janků, dramaturg DFXŠ