09.02.2009 00:00

Vzniklo nové Hradecké divadlo, které hraje v A studiu hradeckého Adalu

Nezisková organizace Divadlo pracuje v Hradci Králové od roku 2003. Kulturními pořady se snaží povznášet morálku českého národa. U dveří pořadatelé uvítali 11 000 diváků. Na otázky odpovídá ředitel sdružení Tomáš Langr:

Koho a kdy napadlo založit organizaci Divadlo?

Sdružení jsem zakládal já a další dva členové z Hradce Králové. Založeno bylo v srpnu roku 2005. Ovšem divadelní činnost vykonáváme od roku 2003, kdy jsme začali hrát v Hradci Králové. Postupně jsme zakládali další divadla.

Proč děláte tuto práci?

Práce v divadle mě baví, především proto že již patnáct let hraji amatérské divadlo. Je velice hezké, když člověk může dělat práci, která ho těší a zároveň živí.

 Co je hlavním cílem?

Snažíme se povznášet morálku českého národa.  Zakládáme divadla a pak se staráme o udržení těchto scén. Zajišťujeme kvalitní programy, peníze, propagaci, pečujeme o diváky i o umělce. Mým přáním je, aby byl vždy sál plný rozesmátých lidí.

Kde sháníte peníze na divadla?

Nejsilnějším finančním zdrojem jsou firmy - sponzoři. Na druhém místě je vstupné a zrnkem v rozpočtu jsou granty. 

 V současné době se hovoří o ekonomické krizi. Ubývá sponzorů nebo se vás to netýká?

Zaznamenal jsem úbytek sponzorských darů v souvislosti s finanční krizí. My máme vícezdrojové financování, tzn. granty, vstupné, sponzoři. O to víc si vážíme sponzorů, kteří nás nadále podporují.

 A co úřady?

Ministerstvo kultury ani Královéhradecký kraj nám peníze nedávají, Pardubický kraj spíše symbolicky a Město Hradec Králové 9 000 Kč na rok. Nyní žádáme hradecký magistrát o 40 000 Kč na nájem sálu. Peníze tak vrátíme na nájemném městské organizaci. Je to takový dar nedar, ale budeme za něj vděčni.  Obecně se stává ve městech a obcích, že o kultuře a penězích rozhodují kulturní činitelé nebo komise. Bývají to lidé, kteří spíše politikaří, než aby rozuměli kultuře. Ti dávají radě města návrhy, které bývají schváleny. Hradec je, v porovnání s jinými, město, kde to žije.

Kde všude hrajete?

V současnosti máme divadlo na těchto místech: v Hradci Králové, Letohradě, v Havlovicích a v létě se hraje na hradě Potštejně. Od roku 2003 jsme uvítali 11 000 diváků. V Hradci jsme se přestěhovali do nově opraveného sálu do centra.

 Novohradecké divadlo nehraje v sále CC Lucie?

Nájemní smlouvu nám podnikatel Pavel Šonka neprodloužil. Od roku 2003 jsme uvítali několik tisíc diváků. Nyní nemáme nouzi o diváky a mnohdy bývá vyprodáno. V tuto chvíli pro neziskovou organizaci DIVADLO není na Novém Hradci místo a smlouva není prodloužena. Pan Šonka se snaží naši činnost napodobit a spolu s bývalým režisérem divadla Jesličky zkoušejí pořádat podobné divadelní pořady, avšak nižší úrovně. Mrzí mě, že to bylo připraveno beze mě a dozvěděl jsem se to náhodou. Nelomíme rukama a založili jsme divadlo Hradecké, které hraje od prosince v A studiu hradeckého Adalu. Dříve se prostor jmenoval PH studio.  Nyní je sál po rekonstrukci, má nové technické vybavení, zázemí pro umělce
a klimatizaci. Diváci nebudou rušeni výkřiky opilců, hracími automaty a kouřem z výčepu. Sem budeme zvát naše věrné diváky a kvalitní soubory z Jiráskova Hronova. Občerstvení je pro zájemce zajištěno v salonku místní restaurace Potrefená husa od 17 do půlnoci.

Jací jsou hradečtí diváci?

Souborům se hraje dobře, protože lidi reagují nadšeně. Dlouhotrvající potlesky po představení svědčí o tom, že hradecký divák je kulturní a pozorný. Podle mého názoru na vkusu místních lidí má zásluhu Klicperovo divadlo s bývalým režisérem panem Morávkem a divadlo DRAK. Přispívá k tomu festival a možná i samotný Hradec svým půvabem, hravostí a okouzlující architekturou.

 Co nabízíte hradeckým divákům?

Hradeckým divákům nabízíme kvalitní pořady přímo z Jiráskova Hronova, osobní uvítání a vlídné slovo. Také neformální prostředí a možnost občerstvení. Je to málo? Zejména všechny zvu na komedii „Na hlavu!“ kterou budeme hrát v Hradci 21. března a na komedii „Slepice“, kterou uvedeme v sobotu 20. února od 20 hodin. Na podzim uvedeme novou hru Josefa Tejkla Země pokladů, jejíž text byl nominován na cenu Alfréda Radoka. Aktuální program diváci najdou na stránkách www.dobredivadlo.cz

 Jakým způsobem probíhá rezervace a prodej vstupenek?

Vstupenky na pořady nerezervujeme, lidé si je mohou pohodlně koupit před začátkem pořadu. Ručíme za to, že nikdo neodejde s nepořízenou. Pokladnu otevíráme hodinu před začátkem pořadu.

 Jak se odlišujete od ostatních divadel?

Nemáme vlastní divadelní soubor, ale zveme kvalitní umělce přímo z festivalu Jiráskův Hronov. Takže divák vidí, jak se hraje divadlo v Ostravě, Praze, Brně, Slavičíně nebo Klapý a přitom nemusí jezdit daleko. Od ostatních divadel se lišíme osobní péčí, občerstvením a stolovou úpravou. Obvykle diváky po příchodu překvapí, že je ředitel uvítá podáním ruky. Když známe lidi jménem, tak je oslovujeme: „Dobrý večer, pane Nováku, vítáme Vás v Hradeckém divadle“. Pomůžeme z kabátu, usadíme je na místo ke stolku. Na každém stole je zapálená svíčka, která vytváří domácí atmosféru. Po skončení pořadu diváci mohou posedět s přáteli. A teprve když se jim chce, až osvěží tělo i ducha, tak se zvednou a odcházejí. My jim vydáme kabát, vezmeme si od nich dotazník a rozloučíme se. Do dotazníků nám diváci píší své dojmy a e-mailové adresy. Máme vytvořený seznam stálých příznivců, které pak zveme na příští pořady. Před dalším představením jim posíláme pozvánky, ve kterých je zveme na nejbližší komedii nebo pohádku. To je naše péče o diváky. Odlišujeme se také tím, že do našich divadel nepotřebujete sako a kravatu. Můžete přijít v pohodlném oděvu.

 Myslíte si, že v moderní době zaplněné televizními programy, videofilmy a počítači osloví divadelní hry i mládež?

Poslání pořadatele je kvalitně hrát a předkládat tyto pořady mladým lidem jako alternativu pro jejich volný čas a záleží už na nich, jestli přijdou nebo ne. Hrát pro pubertální mládež je velmi náročné a přiznávám, že této skupině mladých lidí se zvlášť nevěnujeme. Pokud nás ale osloví nějaká střední škola, tak můžeme nabídnout soubor Veselé skoky, který na posledním vystoupení v Hradci zaujal každého.

Věnujete se také jiným aktivitám?

Kromě divadla pořádáme také lidové řemeslnické trhy. Na hrady, zámky a starobylá místa zveme hrnčíře, dráteníky, řezbáře apod. Tito řemeslníci předvádějí řemesla a zapojují děti do tvůrčí práce. V Hradci Králové lidový trh pořádáme na Tylově nábřeží 17. července. Na hradě Kunětická hora potom 26. července po celý den.

 Zdroj: info@dobredivadlo.cz

Autor článku: redakce